Han tar över som vd i Zengun

Annons

Det blir Sture Nilsson som tar över som ny vd och koncernchef i Zengun från och med 1 februari 2019. Byggföretaget har de senaste åren haft en fortsatt god tillväxt till dagens nivå på omkring 2 miljarder i omsättning och stabil lönsamhet.

Nilsson tillträdde den 1 november som Chief Operation Officer (COO) i Zengun. Han har lång erfarenhet från ledande befattningar inom bygg- och entreprenadverksamhet, närmast innan Zengun var han Regionchef för Veidekke Bygg i Mälardalen.

Avgående vd Ulf Jonsson väljer att övergå till en mer operativ roll som senior projektchef.

– Jag är mycket stolt över vad vi byggt upp så här långt. Vi har ett grundmurat gott rykte i branschen och har ända sedan starten strävat efter att arbeta så nära kunden och projekten som möjligt, vilket för mig personligen var motivet till att grunda Zengun. Nu får jag möjlighet och att helt fokusera på de frågor som jag verkligen brinner för, säger Ulf Jonsson.

Zenguns styrelseordförande Lennart Karlsson kommenterar förändringen:

– Det har varit en fantastisk utveckling under Ulfs ledning, och han är en viktig ambassadör för den starka kultur som utmärker Zengun och bidrar till framgången. Stures branschkunskap och affärsorienterade ledarskap gör honom till en självklar efterträdare. Hans uppdrag är att ta Zengun till nästa nivå, med ambitionen fortsatt tillväxt och bibehållen lönsamhet i Stockholmsregionen.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Måste investera 158 miljarder

Tre gånger mer än budgeterat.

Klöverns nya vd om målet att bli ledande

Siktar mot börsen.

Ica satsar med hjärtat – köper 140 000 kvm mark

Investerar i område som växer snabbt.

Lista: De 10 mest svåruthyrda kontoren i Stockholm

95 experter har deltagit i Fastighetsvärldens omröstning.

Nya bolaget Lagerman siktar på börsen

Vd:n berättar för FV om planerna framåt.

Niam och Obos satsar på 720 bostäder i Haninge

Två markanvisningsavtal har tecknats.

Vasakronan hyr ut 3 100 kvm kontor i Stockholm city

Tecknat två hyresavtal.

Fransk bistro stängt i Bibliotekstan

FV berättar om vem som öppnar istället.

Han blir ny vd på Klövern

Rickard Langerfors går vidare till annan tjänst inom bolaget.

Slår till med köp mitt på Skeppsbron i Gamla stan

Fastighet med hotell byter ägare.

Ännu ett bostadsbolag på väg att noteras

Har ett bostadsbestånd om 1 650 mkr vid noteringen

Bildmontage på Operakällarens interirö, maten och vd Oscar Durling. Foto. Samuel Unéus

Michelin-restaurang tvingas stänga i fem år

Stort projekt i centrala Stockholm medför att 5 400 kvadratmeter restaurang och nöje måste slå igen.

Stenhus kontrar – höjer budet på Krona

Styrelsen nobbade första budet – nu höjs det med 15 procent.

Tillbaka till förstasidan