Per Gawelin.

Per Gawelin blir VD för Castellum region Mitt

Per Gawelin har utnämnts till ny VD för Region Mitt i Castellum. Han kommer närmast från rollen som affärsområdeschef för bolagets kontor i Örebro.

Castellum:

Mitt: 19,8 mdr
VD: Per Gawelin

Väst: 16,0 mdr
VD: Mariette Hilmersson

Öresund: 15,3 mdr
VD: Ola Orsmark

Stockholm+Norr: 22,4 mdr
VD: Anders Nilsson

Totalt: 73,6
Koncern-VD: Henrik Saxborn

Källa: Castellum Q3

Visa faktaruta

– Det är en intressant utmaning i en spännande region. Det händer mycket positivt i många av städerna, säger Per Gawelin när Fastighetsvärlden träffar honom på Örebrokontoret någon timme efter utnämningen.

Personalen har fått informationen och koncern-VD:n Henrik Saxborn är på plats.

Som region-VD kommer Per Gawelin att ansvara för att leda Region Mitt – det vill säga Castellums verksamhet i Örebro, Västerås, Uppsala, Norrköping, Linköping, Jönköping och Växjö – med fastigheter till ett värde av cirka 20 miljarder där 90 procent avser kontor/butiker och resten lager/logistik.

– Vi är aktiva inom alla delar, allt från transaktioner till fastighetsutveckling och även utveckling av byggrätter för bostäder. Men förvaltningsfrågan är förstås väldigt viktig för oss, konstaterar Gawelin.

Per Gawelin är 39 år och har en lång erfarenhet från fastighetsbranschen. Han anställdes vid Castellum i slutet av 2006 och innan hans nuvarande roll som affärsområdeschef för Örebro, som han haft i ett år har han arbetat som både verksamhetsutvecklare och förvaltare inom bolaget. Dessförinnan var Gawelin fotbollsspelare på heltid och har även representerat det svenska landslaget i allt från juniorlandslag upp till A-laget där han spelat med bland andra Kim Källström och Håkan Mild.

Gawelin tillträder sin nya tjänst den 1 januari 2018 och kommer även att ingå i Castellums koncernledning.

Henrik Saxborn, VD för Castellum:

– Vi ser fram emot att Per, genom sin ledarerfarenhet och breda kunskap om vår koncern och fastighetsbranschen, kommer att leda verksamheten inom Region Mitt på ett framgångsrikt sätt och även bidra till koncernens fortsatta utveckling. 

I augusti meddelade Claes Larsson att han slutar som VD  för Region Mitt.

Genom tillsättningen i Region Mitt är alla VD-stolar i bolagets fyra regioner tillsatta. Nyligen utsågs Mariette Hilmersson till VD för Region Väst, läs mer här.

Fler Nyheter från förstasidan

Stor jätte ännu osåld

Försäljningsplan gick inte i mål. 57.000 kvm omtyckt handel – men med minst ett stort frågetecken.

Lämnar Rikshem – blir vd för stor allmännytta

Äger cirka 10.000 bostäder.

Skiftar Selin-bolag som motpart i affär om 440 mkr

”Vi är mycket glada över att ha förvärvat denna fastighet”.

Bolagen som höjer hyrorna mest 2023

Snittet för hyreshöjningarna landar på 4,12 procent.

”Ingen ljusning i sikte under resten av 2020-talet”

Ny marknadsrapport för bostadsmarknaden.

Cibus nyemission växte

Ökades på med 130 mkr under torsdagskvällen – med rabatt om 10 procent mot börskursen. Ska lösa obligationslån.

Snabb affär nära Östermalmstorg

Från start till full betalning tog processen endast 15 dagar.

Vill sälja klassisk arena

FV berättar om fastighetsägandet runt om i landet.

Miljardaffär med köpcentrum

Två välkända handelsanläggningar byter ägare.

Köparens 7:e och 8:e köpcentrum

Proppen ur. FV summerar att 16 välkända anläggningar bytt ägare sedan 2020.

Realplay

En säsong med återbruk – och obligationer

Det senaste året har Realplay producerat ett 30-tal program, några av dem väckte extra intresse och FV listar här dessa godbitar.

JM säljer för 676 miljoner

Plötsligt en stor bostadsaffär. FV berättar om köparen.

Bostäder i clinch med stigande räntor

De ”säkra” intäkterna räcker inte för att försvara aktiekurserna.

Rik privatfamilj vill köpa – redo förvärva för miljarder

Letar efter volymer om minst 1.000 lägenheter. Berättar för FV.

Tillbaka till förstasidan