Green Park öppnar sin storsatsning: 700 p-platser

Green Park öppnar nu portarna till Huvudstagaraget i Solna, bolagets största satsning och även ett av landets mest moderna garage – och med snart 300 laddstolpar.
– Fastigheten i Huvudsta är mycket mer än bara ett garage. Det är ett bilhus, säger fastighetsägaren Green Parks partner Jesper Ericsson.

Jesper Ericsson.
Visa faktaruta

Green Park förvärvade den aktuella garagefastigheten, som ligger mellan Storgatan och Jungfrudansen, från Solna stad under 2018. Priset var 46 miljoner kronor.

Fastighetsbeteckningen är 3:11 och totalytan 21.500 kvm.

Green Park äger totalt tio garagefastigheter, varav merparten i Stockholmsområdet där klenoden finns i Liljeholmen.

Nu är bolagets projektinvestering i Huvudstagaraget klar och de första bilarna in genom portarna.

– Jag det är verkligen roligt och ett tydligt kvitto på att vi erbjuder någonting som människor också har ett stort behov av, säger Jesper Ericsson.

Bland annat omfattar Huvudstagaraget inom kort hela 300 laddstolpar, vilket också är ett välkommet tillskott i Stockholms län som är den region i hela landet som saknar allra flest elstationer, enligt bolaget. Dessutom är Solna den kommun med flest registrerade elbilar.

– Det är naturligtvis bra att vi kan dra vårt strå till stacken för den allvarliga situation som råder i både länet och övriga landet. Det är också viktigt för oss eftersom frågor om hållbarhet och bilars klimatpåverkan är frågor vi ständigt arbetar med, säger Jesper Ericsson.

Det är en av anledningarna till att Huvudstagaraget också omfattar en rad andra digitala mobilitetstjänster och serviceerbjudanden som till exempel elcykel- och bilpool, kemtvätt, varuutlämning, miljövänlig biltvätt och mycket mer.

– Vi är väldigt stolta över Huvudstagaraget som är en av de största satsningarna som gjorts. Det är inte bara ett garage, det är en destination, ett bilhus, som också gör människors vardag lite enklare, säger Jesper Ericsson, men framhåller att det fortfarande finns ytor i fastigheten för andra fordonsrelaterade tjänster och verksamheter.

– Ja, vi har fortfarande en del outnyttjade kvadratmeter kvar för till exempel servicetjänster, verkstad eller kanske bara trygga och välbevakade uppställningsplatser.”

Huvudstagaraget opereras av parkeringsbolaget Parkando som också erbjuder smarta digitala lösningar och trygg övervakning samt möjlighet till vanlig besöksparkering.

Fler Nyheter från förstasidan

Ännu en nyemission – Nivika fyller på

Befintliga ägare späds ut med 25 procent när bolaget tar in 750 mkr via en riktad nyemission.

Exklusiv föråkare på bostadsmarknaden

Test för investerarmarknaden. Bostadsfastighet i Lärkstaden till salu

Skanska vinner kamp om kommunhus – säljer till Vacse

C.F. Møller Architects har ritat huset. 5.300 kvm BTA.

Utses till ny region-vd för Castellum Väst

Efterträder Mariette Hilmersson. Blir ansvarig för 30 miljarder.

Brunswick hyr 1.600 kvm av Humlegården

Lämnar The View. Tar över lokaler efter Stockholms Handelskammare.

Lars Göran Bäckvall avliden

Medgrundaren till NP3 och tillika styrelseledamoten i bolaget och i Emilshus har avlidit.

Stor jätte ännu osåld

Försäljningsplan gick inte i mål. 57.000 kvm omtyckt handel – men med minst ett stort frågetecken.

Lämnar Rikshem – blir vd för stor allmännytta

Äger cirka 10.000 bostäder.

Skiftar Selin-bolag som motpart i affär om 440 mkr

”Vi är mycket glada över att ha förvärvat denna fastighet”.

Bolagen som höjer hyrorna mest 2023

Snittet för hyreshöjningarna landar på 4,12 procent.

”Ingen ljusning i sikte under resten av 2020-talet”

Ny marknadsrapport för bostadsmarknaden.

Cibus nyemission växte

Ökades på med 130 mkr under torsdagskvällen – med rabatt om 10 procent mot börskursen. Ska lösa obligationslån.

Snabb affär nära Östermalmstorg

Från start till full betalning tog processen endast 15 dagar.

Vill sälja klassisk arena

FV berättar om fastighetsägandet runt om i landet.

Tillbaka till förstasidan