Glommen & Lindberg säljer till Domestica i Nynäshamn

Annons

Glommen & Lindberg har sålt tre fastigheter i centralt läge i Nynäshamn. Köpare är SEB:s bostadsfond Domestica IV. Fastigheterna som håller en nyproduktionsstandard om drygt 12.000 kvadratmeter kommer att innehålla 153 lägenheter och ett flertal lokaler.

Newsec har varit säljarens rådgivare i transaktionen.

Glommen & Lindberg har byggt om fastigheterna Vaktberget 4, 33 och 34 till nya attraktiva hyresbostäder samt lokaler, däribland en förskola som kommer att hyras av Nynäshamns kommun. Domestica förvärvar samtliga fastigheter.

– Vi är glada över det förtroende Domestica ger oss och att de ser oss som en bra samarbetspartner för att utveckla dessa hyresrätter. I över 20 år har vi under olika former varit verksamma i Nynäshamn, så vi är stolta över att även fortsättningsvis kunna bidra till stadsutvecklingen på orten, säger Fredrik Lindberg, vd, Glommen & Lindberg.

Glommen & Lindberg kommer att kvarstå som entreprenör och projektledare för de delar av projektet som ännu inte färdigställts. Projektet väntas vara slutfört i sin helhet under Q1 2020.

– Vi är mycket nöjda över att förvärva dessa tre fastigheter från Glommen & Lindberg. Förvärvet passar bra in i Domesticafondernas investeringsfilosofi där fokus ligger på välplanerade och högkvalitativa hyresbostäder i attraktiva lägen, säger Björn Arvidsson, portföljförvaltare för SEB:s Domesticafonder.

Dan Sandstedt, head of capital markets vid Newsec Advisory in Sweden:

– Det är väldigt roligt att landa en sådan här uppskattad affär. Tillsammans har vi arbetat fram en tydlig struktur för projektets slutförande och skapat en affär som tilltalar bägge parterna. Vi tror på en fortsatt god investeringsmarknad för den här typen av välbelägna och välbyggda fastigheter även det kommande året och har ett antal spännande affärer på gång under första kvartalet.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Köper i Slakhusområdet för 300 mkr

Ska bygga 150 bostadsrätter. Säljaren har ägt fastigheten sedan 1980.

SBF i partnerskap med BauMont värt upp till 6 mdr

Initialt förväntas investeringar motsvarande två miljarder kronor genomföras.

Unik lista: Följ vakanserna för de stora kontorsbolagen

Läs även om vakansutvecklingen sedan 2021 för 14 investerare som fokuserar på kontor – bolag för bolag. Högaktuellt seminarium stundar.

Bakslag för plan att bygga ut hotell på Östermalm

Vill utöka med nästan 50 rum.

CapMan säljer ”helikopterhuset” i Västberga

Fullt uthyrd på långt kontrakt.

Global snabbväxare till Mall of Scandinavia

Hyllades nyligen av The Financial Times. Etablerar sig i högt tempo i stora delar av världen.

Blir ny vd för Tengbom

”Jag älskar att vara arkitekt, och jag tror på arkitektens roll i samhället”.

Stort avtal för Åke Sundvall

537 bostäder och 10 000 kvm lokaler. Tre torn i blickfånget

Episurf köper för 845 mkr – favorit i repris sju år senare

31 000 kvm i samma stad. Arena, skolor och kontor. FV berättar om likheten mellan två miljardaffärer.

Vill bygga ut 08-centrum

Tidigare plan innehöll dubblering av ytorna. Nu är den mer modest.

Får bygga 100 bostäder i Stockholm

Kan utveckla i Bromma och i Söderort.

Motigt för Täby centrum – allt fler öde butiker

20-tal tomma lokaler. Går allt mer mot lågprisbutiker.

Selin om konkurrenten och 60-miljardersbolaget

”Vi är redo för alla alternativ”.

Markanvisningstävling för hotell på halvö

”Vi hoppas hitta en aktör som har vilja och förmåga att utveckla ett hotellkoncept med hög arkitektonisk kvalitet och stark platsförankring”.

Tillbaka till förstasidan