Fastighet i utmärkt läge vid Tegnérlunden i centrala Stockholm byter ägare. Bilder: Newsec

Glommen & Lindberg köper från Probitas vid Tegnérlunden

Fastigheten Barnhusväderkvarnen 22 intill Tegnérlunden i Stockholm byter ägare. Huset uppfördes 1966 och har under senare år inrymt Hotell Tegnérlunden. Köper gör Glommen & Lindberg. Säljare är Probitas som ägt fastigheten sedan 2002.

Annons

Newsec har varit rådgivare och initiativtagare till affären. Säljaren har företrätts av Advokatfirman Kane och köparen av Born Advokater.

Fastigheten ligger i hörnet Tegnérlunden 8 och Teknologgatan 2. Lokalytan är cirka 4.500 kvm.

– Probitas uppdrag är att ge sin ägare Immanuelskyrkans församling en stabil avkastning över tid genom ett tryggt och långsiktigt fastighetsinnehav. Genom styrelsens beslut om försäljning fastigheten lämnar vi nu över ägande och fortsatt projektgenomförande för att i stället kunna fokusera på annat värdeskapande arbete inom koncernen”, säger Samuel Borg, vd och koncernchef på Probitas.

Glommen och Lindberg tar i och med förvärvet över pågående projekt med ambitionen att skapa en ny hotelldestination i Stockholm. Tills vidare är all verksamhet utflyttad då hela fastigheten genomgår en större renovering och ombyggnation.

– Vi är tacksamma över denna möjlighet och ser fram emot att fortsätta förädla fastigheten och vidareutveckla detta unika läge intill Tegnérlunden, säger Fredrik Lindberg, vd Glommen och Lindberg.

Dan Sandstedt, Head of Capital Markets East, Newsec:

– Vi är stolta över att återigen få medverka i en affär i Stockholms innerstad och ser ett fortsatt starkt intresse från marknaden på rätt tillgångar, inte minst inom hotellsegmentet.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

AL nästan fyllt upp hälften efter tappet av H&M

Hyrt ut till en handfull hyresgäster.

Över bron för affär

Svenska Handelsfastigheters bestånd består nu av över 300 fastigheter.

Åhléns återvänder – Skandia jublar över 2 300 kvm

Tecknat kontrakt efter att varit borta i sju år.

Nelly öppnar i Göteborg

Tredje flaggskeppsbutiken. Fastighetsägarens 16:e hyresgäst i projektet.

Värdesmäll för Nyfosa

Spridd risk och finansnettot grejade resultatet.

Efter tomställt i fyra år – hyr ut butik vid Stureplan

Kafé stängde ner 2022, först nu är det klart med ny hyresgäst.

Ändrar helt –  tar över projekt bredvid Wenner-Gren

Nya framtagna befolkningsprognoser medgör att Stockholm stad ändrar i planerna. Expansiv investerare tar över i området.

Mengus tar över efter Oscars tunga fiasko

Omtalad fastighet. Politiker ger besked.

Colliers flyttar till prestigefastighet i city

Letat nya lokaler i några år och besökt massor av potentiella adresser. Se flera bilder.

Dokument: Sidbytet från konsult till ägarsidan

FV listar 50 personer som gått från rådgivningssidan till fastighetsägarsidan. Läs om den ”vanligaste” övergången.

Bilder: Så bygger Fabege om Wenner-Gren Center

Tecknat avtal med samarbetspartner. Lanserar nytt koncept.

Alm investerar i hundra år gammal byggnad

Byggnad som är 115 år gammal.

Lägre tryck hos Akelius efter ny migrationspolitik

FV berättar om beståndet efter storförsäljningen.

Tillbaka till förstasidan