Gladsheim förvärvar i Kungsör och Köping – når 1,9 mdr

Gladsheim Fastigheter har ingått avtal om förvärv av ett bostadsbestånd i Kungsör och Köping. Beståndet utgörs av 29 fastigheter och omfattar 182 lägenheter samt en mindre mängd lokaler. Säljare är Medo Data AB.

Säljarens rådgivare var Nordier.

Större delen av beståndet i transaktionen ligger Kungsör och en mindre del i Köping.

Förvärvet sker i bolagsform med ett underliggande fastighetsvärde om 191 miljoner kronor. Total uthyrbar yta uppgår till 16.077 kvadratmeter.

Efter förvärvet har Gladsheim, som numera har den amerikanska giganten Ares i ryggen, ett bestånd som summerar 1.530 lägenheter med ett totalt fastighetsvärde om cirka 1,9 miljarder kronor.

– Förvärvet är Gladsheims andra i Kungsör och kompletterar vårt tidigare bestånd i Mälardalen väldigt väl. Genom att finnas på flera orter i regionen skapar vi möjligheter för våra hyresgäster att flytta inom vårt bestånd utifrån hur familjelivet utvecklas, säger David Dahlgren, vd på Gladsheim.

Säljaren kommenterar:

– Det känns bra för oss att sälja vårt samlade bestånd till en långsiktig aktör som Gladsheim med en etablerad närvaro på orten, säger Peter Widén och Peter Löfgren, ägare av Medo Data AB som har sin bas i Kungsör.

Kungsör ligger i centrum av Mälardalsregionen och har ett starkt geografiskt strategiskt läge. På en timme når man till Stockholm, Eskilstuna, Örebro och Västerås med tåg eller bil. Inom 90 minuters restid från Kungsör arbetar och lever tre miljoner människor. Goda kommunikationer och läget vid Mälaren med närhet till vattnet gör Kungsör till en attraktiv bostadsort.

Kungsör har 8.700 invånare varav 6.000 i tätorten. I Köping bor 26.000 invånare, varav 18.700 i tätorten.

– Med dagens teknik och efter pandemin arbetar allt fler hemifrån och på distans, en trend som förväntas bestå även framöver. Möjligheterna att skapa en bättre balans mellan arbete och familjeliv kan därmed öka genom att bo i en mindre kommun samtidigt som man arbetar i en större kommun. Den möjligheten vill vi vara med och utveckla genom att erbjuda bra bostäder i Kungsör”, avslutar David Dahlgren, vd på Gladsheim.

Gladsheims rådgivare i förvärvet var Setterwalls Advokatbyrå, Amblin och Cadhouse. Säljarens rådgivare var Nordier, Lindahl Advokatbyrå och Grant Thornton.

Fastigheten Kaptenen 18 i Kungsör.
Fastigheten Domaren 2.

Fler Nyheter från förstasidan

Hyr 3.000 kvm i nya The Loop

Läkemedelsbolag tecknat hyresavtal i nytt kontorsprojekt.

Bildextra: Draken – Sveriges högsta hotell klart

Clarion Hotel Draken har vaknat till liv.

Heimstaden Bostad slår tillbaka stenhårt mot kritiken

Två toppchefer kommenterar: ”Behöver inte kapitaltillskott”

Flera konkurser hotar – populära kedjor under press

Intagit flera premiumlägen i främst storstäder.

Nu är det dags för Expo Real – 25:e upplagan

FV har pratat med några svenska aktörer som ska till den stora fastighetsmässan, som är Europas största.

Granit Bostad förvärvar mer i Malmös bästa läge

Når nu nästan 800 bostäder i kommunen.

Realplay

Flexiblare planer kan ge enklare omstart för bostäder

Havererade bostadsbyggandet diskuteras i Realplays höstupptakt.

Bolag bakom 20.000 kvm sportcenter i konkurs

Kommunalt ägt sportcenter. Staden inväntar besked från konkursförvaltaren.

Jätteförsäljning kan vänta i centrala Stockholm

FV avslöjar process med tre väldigt välkända och stora fastigheter.

Stänger butik mitt på Kungsgatan

Tillhör de som expanderat absolut snabbaste i hela Sverige.

Pembroke, Mästerhuset.

Restaurangsatsning om hela 1.250 kvm – mitt i city

Om satsningen: ”Kan vara världsunik.”

Podcasten med fokus på SBB:s möjliga game-changer

Det artonde avsnittet av fastighetsbranschens hyllade podd.

Utnämner fem till partners

Joakim Arvius motiverar.

Butik vid Stureplan stängd efter 21 år

Valt att inte förlänga hyresavtalet.

Tillbaka till förstasidan