Fredric Blank, Karl-Johan Blank och Christian Blank.

G&K Blanks gör ny satsning – köper bostäder

G&K Blanks Bostäder, ett nystartat bolag inom Jula Holdingkoncernen, gör nu sin entré på den svenska bostadsmarknaden genom förvärvet av 130 hyreslägenheter i Göteborg. Fastighetsbolaget äger sedan tidigare bland annat 700.000 kvm handel- och logistikytor. Nu ska det balanseras upp med bostäder, med fokus på Västra Götaland.

Annons

Säljaren har valt att vara anonym. Newsec var säljarens rådgivare.

Med fokus på hållbar utveckling, trygga boendemiljöer och ett långsiktigt ägande, vill bolaget skapa och äga hyresrätter som håller – och som kan älskas i generationer.

– Våra fastigheter i Kålltorp ligger i hjärtat av ett klassiskt landshövdingehusområde, med ett perfekt läge nära innerstaden, grönområden som Härlanda Tjärn och Delsjöområdet. Området erbjuder en unik mix av hyres- och bostadsrätter, kommersiell service och närhet till Skatås sportanläggning med motionsslingor, kanotuthyrning och andra aktiviteter, säger Mathias Cejie Olsson, fastighetsutvecklare på G&K Blanks Bostäder.

Förvärvet i Göteborg markerar starten på G&K Blanks Bostäders satsning. Ambitionen är att på sikt förvärva och bygga upp ett mycket större bestånd i utvalda tillväxtorter med ett initialt fokus på Västra Götaland. Fokus ligger på fastigheter med stark efterfrågan såväl som energieffektiva lösningar och hållbara materialval.

– Det finns ett stort och växande behov av prisvärda hyresrätter i Göteborg, och med detta förvärv stärker vi vårt engagemang för att möta den efterfrågan. Vårt mål är att ta ett långsiktigt ansvar för att utveckla hållbara, trygga och attraktiva boendemiljöer som bidrar till stadens livskvalitet. Genom att investera i områden som Kålltorp vill vi skapa hem där människor kan trivas och bygga sina liv. Koncernen äger för närvarande cirka 700.000 kvadratmeter handel- och logistikytor, och denna bostadsatsning kommer på sikt att balansera våra framtida investeringar, säger Karl-Johan Blank, ägare Jula Holdingkoncernen.

− Bolaget vill erbjuda attraktiva och prisvärda hem för såväl unga och studenter som äldre – och samtidigt bidra till levande bostadsområden genom långsiktigt engagemang i fastigheternas utveckling och förvaltning, säger Johan Carlberg, G&K.

G&K Blanks Bostäder, som ägs av G&K Blanks Fastigheter, är en del av Jula Holdingkoncernen och bygger vidare på koncernens mångåriga erfarenhet inom fastighetsförvaltning, samhällsutveckling och hållbarhet. Bolaget ser fram emot att samarbeta med kommuner, byggaktörer och framtida hyresgäster i arbetet med att forma framtidens bostadsmarknad.

Ägare till Jula Holdingkoncernen är Karl-Johan Blank. Karl-Johan startade och byggde upp Jula Holdingkoncernen tillsammans med sin far Lars-Göran Blank. Karl-Johan är sedan 2014 ensam ägare till koncernen.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Oscar Engelbert vann striden – krävdes på 100 miljoner

Peter Eriksson: ”Domen är bedrövlig, jag överklagar”.

Tvättbjörnen köper för 200 mkr

Säljaren i mål med försäljning tre av fyra.

Stendörren köper portfölj för 1,3 miljarder

Fastigheterna är fullt uthyrda. Total uthyrningsbar yta: 63.000 kvadratmeter.

Säljer högt bostadshus inom tullarna

Säljer efter fem års innehav. Nybyggt med vattenutsikt. FV berättar om priset och prisutvecklingen.

Vasakronan hyr ut 3.600 kvm

Hyr bland annat ut 2.500 kvm till WSP. Lämnar fastighet som ingick i affär för 2,4 miljarder kronor.

Bakslag för Castellums stora logistikpark

Castellum kommenterar regeringsbeslutet.

Vill hitta lönsamhet i de oslipade diamanterna

FV Fokus. FV frågar ut Gustaf Segerborg, vd på Flexfast.  Om att fynda på en bottenfrusen marknad.  Orealistiska prisförväntningar.  Hur man ökar hyresgästens betalningsvilja.

Krönika

Det vore bra att prata lite mindre om Nobel Center

”Vi bråkar om Nobel Center – medan framtidens samhälle faller mellan stolarna.”

NCC gör nedskrivning av värden med miljard

”En dämpad marknad för kommersiella fastigheter”. FV berättar vad som ligger bakom.

Markus Aujalay, Slussgården, Snäckan 8.

Slussgården hyr ut till stjärnkrögare

Bara dagar efter den stora konferensuthyrningen.

Rekryterar Areims tidigare vd

Går in som ny affärsenhetschef.

Listor: Så bra var rådgivarna i olika områden i landet 2025

Fyra olika vinnare i fyra kategorier.

Logistea köper för 300 mkr

Två fastigheter om totalt 33.000 kvm lokaler ingår i transaktionen.

Tillbaka till förstasidan