Genova köper från SHH och HSB i Enköping för 91 mkr
Genova köper tre fastigheter i centrala Enköping av SHH och HSB för 91 miljoner kronor.
Genova har avtalat om att förvärva fastigheterna Kryddgården 6:5 och Korsängen 20:2 och Korsängen 20:3 i centrala Enköping. Det underliggande fastighetsvärdet för de förvärvade fastigheterna uppgår till 91 Mkr. Säljer gör SHH Bostad, HSB Projektpartner och HSB Uppsala.
Fastigheterna ligger i direkt anslutning till Genovas befintliga fastighet Kryddgården 6:3 där ett pågående planarbete drivs för framtida utveckling av bostäder. Kryddgården 6:5 är fullt uthyrd med ett årligt hyresvärde om cirka 1,4 Mkr och på fastigheten bedöms det i framtiden kunna utvecklas cirka 12 000 kvm ljus BTA bostäder.
I samband med förvärvet tar Genova även ett helhetsgrepp kring det stadstvecklingsområde inom Kryddgården 6:3 & 6:5 i centrala Enköping som totalt omfattar cirka 50.000 kvm ljus BTA.
Korsängen 20:2 och 20:3 innefattar lagakraftvunna bostadsbyggrätter om cirka 14.000 kvm ljus BTA samt kommersiella ytor som idag är uthyrda till ett årligt hyresvärde om cirka 1,4 Mkr. Genova planerar uppföra cirka 250 hyresbostäder för långsiktig förvaltning med byggstart kring årsskiftet 2020/2021.