Galjaden Fastigheter uppför en ny specialanpassad testanläggning om cirka 3.000 kvm för Element Materials Technology på fastigheten Fabrikatet 5 i Arnö industriområde, Nyköping.
Den nya byggnaden blir en viktig del i Elements fortsatta expansion inom plaströrstestning och kommer att certifiera produkter för vatten-, gas-, och energidistribution samt industrisektorer globalt. Galjaden har kontrakterat RO-Gruppen som totalentreprenör för projektet. Inflyttning i nya anläggningen beräknas ske under år 2026.
Projektet genomförs i nära samarbete med Element och utformas specifikt för att möta verksamhetens tekniska krav på testning och certifiering av plaströr. Fastigheten kommer att byggas med ett tydligt fokus på energieffektivitet och hållbarhet, med moderna värme- och ventilationssystem.
Element har bedrivit testverksamhet vid sin anläggning i Studsvik i över 50 år. Efter ett halvt sekel på samma plats är det nu dags att ta nästa steg och etablera moderna, framtidssäkrade lokaler som möjliggör fortsatt tillväxt och teknikutveckling.
Element Materials Technology Group är en av världens ledande leverantörer av laboratoriebaserade testtjänster och stöder över 50.000 kunder i några av världens mest tekniskt avancerade och reglerade branscher.
Element’s testanläggning för plaströr har i över 50 år spelat en ledande roll inom utvecklingen av trycktestmetoder och standarder för plastmaterial.