Experter summerar trender från stor logistikmässa
Tvådagarsmässan Logistik & Transport på Svenska Mässan i Göteborg är över. FV lät Lena Grimslätt, JLL, Matthias Kettelhoit, Logicenters, Hans Sahlin, Castellum, och Christoffer Bladh Nord, CBRE, summera sina intryck.
Lena Grimslätt, JLL Capital Markets summerar årets teman för mässan: AI, energiomställning, robotisering och globalisering.
– Det har varit mycket samtal och en god stämning. Trots att det råder en avvaktande fastighetsmarknad så är det viss optimism i leverantörsleden. Man tittar på investeringar för sin lagerhantering och logistikflöden med fokus på kostnadsbesparingar och effektivisering.
I år var det fler fastighetsbolag på plats än tidigare, såväl som utställare och besökare och i några fall som talare.
– Det är roligt att se att många är på plats i Göteborg, säger Grimslätt som uppfattade att den största optimismen finns för Göteborgsområdet. Det märker vi även i affärsdiskussionerna.
Matthias Kettelhoit, vd vid Logicenters, som ägs av Nrep, var nöjd med mässan som bolaget är en av initiativtagarna till och där man varit med sedan starten.
– Det man märker när man lyssnat är att många aktörer ser över logistikflödena för att kapa kostnader.
Kettelhoit konstaterar att det är god energi hos de flesta som medverkade, trots de tuffare tiderna.
– Det rådde en positiv anda. Vi hade även ett antal konkreta affärsförhandlingar, säger Kettelhoit till Fastighetsvärlden.
Hans Sahlin, chef Logistik vid Castellum, berättar att det fanns utbredd optimism hos deltagarna även om det fanns deppiga inslag.
– Till exempel E-handeln mår lite olika bra. Vi har under mässan träffat många aktörer och där måste man skilja på segmenten. Läkemedel går till exempel bra och sällanköpsvaror mindre bra. De som jobbat med kostnadssidan, haft ett fokus på kassaflöde och inte haft för stora lager går bra, säger Hans Sahlin.
Sahlin konstaterar att många verkar tro på ett småtufft 2024 när det gäller omsättningen, liknande som 2023, men att det vänder uppåt 2025 och 2026.
Castellum har e-handlare som hyresgäster i en handfull fastigheter, sett till hela stocken utgör de en marginell del av hyresintäkterna.
Även CBRE fanns på plats under mässan.
– Efterfrågan på nya ytor har gått ner lite och processerna tar något längre tid. Men det finns en efterfrågan och vi har träffat många kunder här som är intresserade, säger Christoffer Bladh Nord som är ansvarig för logistik vid CBRE.
Energiomställning var tema för mässan men fastigheter med access till järnväg verkar inte ge någon bonus.
– Nej, så är det. Det är även svårt att få till för många platser.
Christoffer Bladh Nord konstaterar att det råder en låg vakansgrad i södra Stockholm. Att det fortsatt är efterfrågan i Mälardalen liksom i Göteborg och Jönköping.
Den 7 februari är det dags för Fastighetsvärldens årliga heldagsevent Logistik & Fastigheter i Eskilstuna. Programmet är snart klart. Reservera gärna datumet!




















