Fredrik Jonsson.

Fredrik Jonsson ansluter till Fondamentors styrelse

Fondamentor meddelar att Fredrik Jonsson ansluter som ny styrelseledamot. Med över 25 års erfarenhet från ledande roller inom fastighetssektorn och 15 år inom fondförvaltning blir Jonsson ett viktigt tillskott i Fondamentors fortsatta utveckling.

Annons

Fredrik Jonsson kommer närmast från rollen som vice vd på Besqab och har tidigare varit vd för Niam, en av Nordens största fondförvaltare. Han har även haft flera ledande positioner inom Skanska.

– Jag ser fram emot möjligheten att vara en del av Fondamentors fortsatta utveckling. Jag hoppas kunna bidra med mina erfarenheter för att ytterligare stärka erbjudandet och skapa långsiktigt värde för bolaget, säger Fredrik Jonsson, nytillträdd styrelseledamot i Fondamentor.

Fredrik Jonssons kompetens inom fondförvaltning och fastighetsinvesteringar blir en strategisk resurs när Fondamentor skalar upp sina satsningar på hållbara och lönsamma projekt på den svenska fastighetsmarknaden, skriver Fondamentor i ett pressmeddelande.

– Vi är mycket glada att hälsa Fredrik Jonsson välkommen till vår styrelse. Med sin djupa kunskap inom fondförvaltning och omfattande erfarenhet av fastighetsinvesteringar kommer han att bli ett värdefullt tillskott i vårt arbete med att utveckla och förvalta fastighetsfonder samt leverera starka resultat för våra investerare, säger Robert Nilsson, vd på Fondamentor.

Rekryteringen är ett led i Fondamentors ambition att fortsätta växa och stärka sitt erbjudande av lönsamma fastighetsinvesteringar.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Dom: Jättejubel hos Vasakronan och Wallenstam

Grönt ljus för projekt om 130 000 kvm.

Coworkingbolag hyr 2 500 kvm i Hagastaden

Satsar på nytt koncept. Öppnar femte anläggningen.

SBB krymper rejält efter affär – ny ledningsgrupp

Bantar personalstyrkan kraftigt.

Capman köper 478 lägenheter i 08-området

Köper två bostadsprojekt via forward funding.

Vasakronan och White gjorde som Ingmar Bergman

Föll på mållinjen när Mipim Awards delades ut. Antalet blågula vinster kvar på nio.

Replik: Vi driver branschen tillsammans  – lyft luren, SOCK

Efter kritik om att Coworking Awards inte är ett oberoende pris kommer replik från Workarounds vd.

Savills köper konkurrent

Priset är drygt 10 miljarder kronor.

Lista: Stockholms bästa kontor

95 experter korar Stockholms absolut bästa kontorslokal.

25 procents hyresrabatt – om du motverkar ålderism

Skandia Fastigheter bakom det unika erbjudandet.

Krönika

Floskler om stadens framtid –⁠ men tyst om ekonomin

Louise Lindquist Sassene: ”När den ekonomiska verkligheten inte diskuteras riskerar stadsdebatten att bli just det den ofta låter som: visioner utan finansiering. Eller floskler staplade på varandra.”

Andreas Broryd, Nathalie Jörqvist, Nathali Häggberg, Amanda Bjurström, Max Olsson, från The Works, Västra Järnvägsgatan 3.

De vann Årets Coworking Awards 2025

Här är alla sex vinnare på årets gala.

Klöverns nya vd om målet att bli ledande

Siktar mot börsen.

Olov Holst, nationell samordnare för Kriminalvårdens utbyggnad.

Experten: Kriminalvården måste öka byggtakten

”Inte särskilt många fastighetsägare som klarar den här storleken på projekt.”

Akademiska Hus miljardsatsar i norr

Bolagets största satsning hittills.

Tillbaka till förstasidan