Fredrik Jonsson.

Fredrik Jonsson ansluter till Fondamentors styrelse

Fondamentor meddelar att Fredrik Jonsson ansluter som ny styrelseledamot. Med över 25 års erfarenhet från ledande roller inom fastighetssektorn och 15 år inom fondförvaltning blir Jonsson ett viktigt tillskott i Fondamentors fortsatta utveckling.

Annons

Fredrik Jonsson kommer närmast från rollen som vice vd på Besqab och har tidigare varit vd för Niam, en av Nordens största fondförvaltare. Han har även haft flera ledande positioner inom Skanska.

– Jag ser fram emot möjligheten att vara en del av Fondamentors fortsatta utveckling. Jag hoppas kunna bidra med mina erfarenheter för att ytterligare stärka erbjudandet och skapa långsiktigt värde för bolaget, säger Fredrik Jonsson, nytillträdd styrelseledamot i Fondamentor.

Fredrik Jonssons kompetens inom fondförvaltning och fastighetsinvesteringar blir en strategisk resurs när Fondamentor skalar upp sina satsningar på hållbara och lönsamma projekt på den svenska fastighetsmarknaden, skriver Fondamentor i ett pressmeddelande.

– Vi är mycket glada att hälsa Fredrik Jonsson välkommen till vår styrelse. Med sin djupa kunskap inom fondförvaltning och omfattande erfarenhet av fastighetsinvesteringar kommer han att bli ett värdefullt tillskott i vårt arbete med att utveckla och förvalta fastighetsfonder samt leverera starka resultat för våra investerare, säger Robert Nilsson, vd på Fondamentor.

Rekryteringen är ett led i Fondamentors ambition att fortsätta växa och stärka sitt erbjudande av lönsamma fastighetsinvesteringar.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

AIK Fotboll till Råsta – där Ibrahimovic fick nobben

Nytt användningsområde.

Stockholm tar strid för ny miljözon

Överklagar Länsstyrelsens beslut. Hoppas öppna zonen i vinter.

Erséus i stor intervju – ger sin syn på Ericssons framtid

FV Fokus. Intervju med Thomas Erséus. Kan kontorshyran rasa? Kämpigt för butiker i Mood-kvarteret Succén med WSP till Marievik Ger sin syn på Ericssons framtid Det nya kontoret.

Giles Membrey, Rioja Estate Ltd. Löddeköpinge. Malmö Designer Village.

Nu startar bygget av 27.000 kvm lyxoutlet

Beräknas kosta 1,8 miljarder. ”En stor dag – nu får vi ett datum för öppning.”

Tar över helt efter Kvalitenas konkurs

Elva fastigheter om totalt 33.000 kvm lokaler. Läs om värdet.

Atrium Ljungberg räddar kvar Ericsson på 31.500 kvm

Stort hyresavtal om 30.000 kvm. Bantar lokalytan med 15 procent – men mycket mindre än väntat. Kan möjligtvis ha betydelse för Kista.

Diös hyr ut 4.100 kvm i tidigare galleriaytor

Fyller upp ytor som tidigare var del av galleria. Framgångsrikt pusslande.

Krönika

Börsklipparna och friskolorna

”Den som startar en friskola för att bli rik kan fortsätta med detta.”

95% av långivarna nobbar Batljans förslag

Bakslag för Ilija Batljans förslag till lösning.

Så högt blev priset vid den stora affären vid Hötorget

FV berättar om köpeskillingen. Läs även om andra kvadratmeterpriser vid affärer i city den senaste tiden.

Life i konkurs – 79 butiker

23 av butikerna finns i Stockholmsområdet, varav sex inom tullarna.

Trophi hyr ut 4.000 kvm till Ikea

Öppnar redan 22 juni. Räddare i nöden.

Tillbaka till förstasidan