I hörnet Mäster Samuelsgata/Malmskillnadsgatan öppnar inom kort den franska bistron Tartine. Foto: Fastighetsvärlden

Franskt flyttar in i Mood

En ny bistro under namnet Tartine kommer att öppna upp i Moodkvarteret under våren. Tartine slår upp dörrarna i början av maj och ligger placerad i hörnet Malmskillnadsgatan och Mäster Samuelsgatan.

Annons

Den nya bistron kommer att drivas av den erfarne krögaren Robert Sörman som har över 30 års erfarenhet av restaurang- och krogbranschen. Han har tidigare drivit bland annat populära Bistro Arsenal, Brasserie Godot, Grill och Bistro Jarl.

– Vi är mycket glada över att välkomna Tartine till Moodkvarteret. Restaurangen kommer att erbjuda något helt nytt för kvarteret och stärka vårt utbud av högkvalitativa matupplevelser. Med Tartine på plats levandegör vi nu verkligen Malmskillnadsgatan och binder tydligare ihop kvarteret med Brunkebergstorg, säger Jenny Sivervik, Marknadsområdeschef city på AMF Fastigheter i en kommentar..

Tartine kommer vara en klassisk fransk bistro med maträtter därefter. Förutom servering inne kommer restaurangen dessutom få en stor uteservering med fransk sittning. Inredningen kommer gå i klassisk parisisk stil med valnöt, bordeauxrött och mässing och uteserveringen, som går runt hörnet av huset, pryds av en markis.

Missa inte! Fastighetsdagen Stockholm

Den 20 maj är det dags för Fastighetsvärldens heldagsseminarium Fastighetsdagen Stockholm. Seminariet äger rum på Grand Hôtel, Stockholm.

Se fullständigt program och möjlighet till anmälan här.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Långläsning från FV

Helgläsning: 24 sidor FV-dokument – stora Kraschen

Vi återpublicerar här en uppmärksammad artikelserie! Gratis läsning.

Oklarheter i Parkgates konkurs: Såld lyxvilla i fokus

Oscar Engelbert kallas till domstol. Transaktioner kan ha varit brottsliga.

Så vill Skanska gå vidare med 08-planen

Planer har tidigare funnits för hotell. Nu tänker bolaget i annan riktning.

Proptech-bolag i konkurs

Vikande efterfrågan från befintliga kunder. Har funnits i sju år.

Läge för änglalik affär i Gamla stan

Få områden i Stockholm har fått sin status höjd så snabbt på kort tid.

Ramsbury hyr ut 5.500 kvm – succé för stort projekt

Nybyggt projekt fullt uthyrt. Hög hyresnivå.

Diös i affärer med Peritas för 327 mkr

Totalt ingår fyra fastigheter i transaktionerna. Andra större förvärvet på kort tid.

Titania Rågsved. Bjurbäcken 11.

Svårt sälja i 08-område – ändrar till hyresrätt

220 bostäder i förort till Stockholm.

NP3 förvärvar för 216 miljoner

Köper totalt fyra fastigheter.

Köper del av Skanskas stora 08-plan

Ska bygga 300 bostäder i tidigare mässområde.

Hemsö hyr ut 6.000 kvm

Tecknar hyresavtal om totalt 18.000 kvm.

Ökar med 5.900 kvm kontor hos Castellum

Hyresavtalet har ett årligt hyresvärde om cirka 27 mkr.

Vill sälja mitt i Stockholm – efter fyra år

Det har varit god fart på transaktionsmarknaden inom tullarna i Stockholm. Nu väntas snart ytterligare en affär. Denna gång i CBD.

Johan Almquist, A house.

”Svårt att överleva i mitten”

A house’s vd tror att framtiden för coworking är att nischa sig. Och ser inte för otroligt att fastighetsägarna dominerar branschen i framtiden.

Tillbaka till förstasidan