Första uthyrningen i ”nya” handelsområdet

Annons

Bauhaus etablerar sig i Alaskas stora handelssatsning i Sisjön i Göteborg.

Uthyrningen till Bauhaus innebär att Alaska nu påbörjar fastighetsutvecklingen vid den norra infarten till Sisjön, intill Söderleden. Totalt planeras för cirka 100 000 kvadratmeter för handel och kontor.

– I ett första steg bygger vi fastigheten för Bauhaus på tomten där golvtillverkaren Forbo Forshaga tidigare hade sin tillverkning och sitt huvudkontor. På samma tomt planerar vi därefter att bygga en kombinerad kontors- och handelsfastighet med 35 000 kvadratmeter för handel och 12 000 kvadratmeter kontorsyta i ett 16-våningshus, säger Nils Rydh, vice VD för Alaska Fastigheter.

I ett tredje steg planeras för ytterligare 35.000 kvadratmeter i en handels- och kontorsfastighet på den intilliggande tomten på andra sidan av Sisjövägen, intill Söderleden.

Sisjön har under det senaste årtiondet utvecklats från att vara ett industriområde till en av stadens mest välbesökta handelsplatser.

– Nu tar vi nästa steg i utvecklingen med målet att bli en attraktiv mötesplats med liv och rörelse också utanför kontorens och butikernas öppettider, säger Nils Rydh.

Alaska Fastigheters nya satsning i Sisjön beräknas kosta cirka 1,5 miljarder kronor, varav 75 miljoner kronor avsätts för att bidra till utvecklingen av vägnätet i området.

Fastighetsvärlden Idag 2015-01-21

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Fabege börjat demontera – för 65.000 kvm nytt

Arenastadens kanske bästa läge. Taktiken för att börja bygga. Den smarta läsningen. Redo att tjuvstarta.

Erik Hävermark, Sveafastigheter.

”Saknar en politik med en bostadssocial inriktning”

FV Fokus. FV intervjuar Erik Hävermark, vd på Sveafastigheter.Om att ha startat nyproduktion i Skellefteå. Om att svensk politik saknar bostadssocial inriktning. Om de höga byggpriserna.Om att ta arkitekturens roll på allvar.

Går in i Företagsparken med 1,6 miljarder

Förvärvar 15,9 procent av aktierna i 6-miljardersbolaget.

Affärsanalys

Ny riktnivå för nya skolfastigheter

En modern skolfastighet blir nytt riktmärke.

Polisanmälan mot Engelbert läggs ned

Efter avslutad stämning – nu läggs även förundersökning ner.

Kanadensiskt storköp av logistikfastigheter

En handfull fastigheter ingår i transaktionen. FV berättar mer om fastigheterna i storaffären.

Säljer för nästan miljard i centrala Göteborg

Hela 50.000 kvm lokaler ingår i transaktionen som planerats i flera år.

Säljer för över miljard

8 procent över värdering.

Projekt

Södertälje växer på höjden i The Dock

Södertäljes nya hotell blir också stadens högsta byggnad.

Krönika

Öppna upp när avstånden ökar

”Plötsligt ser du mötesplatsen i stället för en öde stenöken.”

Johan Jenny Ehrenberg, ETC Bygg.

”Vi har crowdfundat 240 mkr för att bygga hus”

Bygger klimatpositiva hyreshus på flera ställen i Sverige. Har hyllats av FN.

Obos, Örnsberg.

Obos köper för 323 mkr i södra Stockholm

Vill bygga 154 bostäder. Nya detaljplaner under framtagande.

Här är Weworks oväntade comeback

Har 600.000 kvm coworkingkontor i landet.

Tillbaka till förstasidan