Första AP-fonden dementerar arvodering

I går publicerade DI uppgifter om att ett arvode om 100 miljoner kronor skulle betalas ut till Pangea och ABG Sundal Collier. Detta dementeras nu av Första AP-fonden som säger att uppgifterna är helt felaktiga. Enligt ett pressmeddelande från fonden har den inte haft något av dessa företag som rådgivare.

Tar tillbaka tidigare lämnade uppgifter. I går publicerade DI uppgifter om att ett arvode om 100 miljoner kronor skulle betalas ut till Pangea och ABG Sundal Collier. Detta dementeras nu av Första AP-fonden som säger att uppgifterna är helt felaktiga. Enligt ett pressmeddelande från fonden har den inte haft något av dessa företag som rådgivare.

På Fastighetsvärldens fråga varför Första AP-fonden i sitt första pressmeddelande ordagrant skrev ”rådgivare har varit ABG Sundal Collier och Pangea Property Partners” svarar Ossian Ekdahl, chef för kommunikation och ägarstyrning hos Första AP-Fonden:

– Det är en otydligt och olycklig formulering.

Enligt fonden har Pangea och ABG byggt upp det nya bolaget, valt fastigheter och arrangerat finansiering och sedan sålt detta till Första AP-fonden. Den menar att priset för bolaget speglar de tidigare ägarnas investeringar och inte ska ses som rådgivningskostnader för Första AP-fonden. Det begärda priset ska ha varit i storleksordningen 100 miljoner men förhandlades ner till cirka hälften.

Även Acta känner sig föranlåtet att tillrättalägga mediauppgifter gällande samma affär. Företaget vänder sig mot att det ibland sagts att Finanshuset Acta är säljare, medan det egentligen är ett antal fastighetsbolag. Dessa har ursprungligen organiserats av Acta och det är finansföretagets kunder som är aktieägare i dessa. Acta slår också fast att det inte är det som engagerat Pangea och ABG Sundal Collier.

Fastighetsvärlden Idag 2010-12-14

Fler Nyheter från förstasidan

”Ett gift med ett fult tryne”

Bostadsministern kommenterar situationen för FV.

Stort projekt mitt på Kungsholmen

Aktuellt med hotell och takbar.

Klart: Köper unika Kurön

Fem ö-fastigheter i Mälaren har fått en ny ägare.

Bilder: Rekordpris på nya lägenheter på Sandhamn

Läs om det nya projektet bredvid Seglarhotellet.

Försäljning i city avbruten

Buden nådde inte upp till prisförväntningarna.

Bilder: Klart för bygge i nationalstadsparken

Investering i hotell- och konferensanläggning. Se hur den välkända anläggningen kommer att utvecklas.

Randstad flyttar till Fabege

En av årets större uthyrningar.

Rullande nyemission skulle kunna ge 2,5 miljarder

SBB lägger fram förslaget med nya aktier som alternativ till kontanter.

Två nya till Sergelgatan

En snabbväxande öppnar mitt i Stockholm och en klädkedja byter läge.

Redo miljardköpa logistik och bostäder

Investeringschefen berättar vad bolaget vill förvärva. Sett prisskifte i marknaden.

The Works intar 2.500 kvm hos Hufvudstaden

Hyr 2.500 kvm högt upp i kommande projektfastighet.

Hyr hela 4.700 kvm för globalt huvudkontor

Lämnar OMX-huset som ägs av Fastpartner.

Ännu en nyemission – Nivika fyller på

Befintliga ägare späds ut med 25 procent när bolaget tar in 750 mkr via en riktad nyemission.

Exklusiv föråkare på bostadsmarknaden

Test för investerarmarknaden. Bostadsfastighet i Lärkstaden till salu

Tillbaka till förstasidan