Första affären för Idun i Norge

Svenska Idun har via sitt norska bolag genomfört ett första förvärv i Norge, i Gjerdrum kommun cirka 30 km norr om Oslo. Affären gäller ett tidigare hotell som konverterats till vård- och omsorgsändamål.

Tomten uppgår till cirka 4200 kvm med 3 byggnader om total cirka 1850 kvm BTA. Fastigheten är fullt uthyrd till WeCare Omsorg om 15 år.

Hotellet färdigställdes ursprungligen under år 2000 och har under 2022 genomgått en omfattande renovering. Hyresvärdet uppgår till cirka 4,7m NOK per år.

Idun signalerade i december att man avsåg att satsa på att bygga ett betydande bestånd i Norge tillsammans med Christer Kirkestuen Holler som vd och delägare i Idun Fastigheter Norge.

Huvudägaren bakom Idun Fastigheter, Christian Olofsson och Christer Kirkestuen Holler har tidigare arbetat under samma hatt, då i Scandinavian Property Group.

Christer Kirkestuen Holler har mångårig erfarenhet i fastighetsbranschen och har sedan tidigare ansvarat för och byggt upp större fastighetsbestånd inom omsorgssegmentet på den norska marknaden.

Det är inget blygsamt mål man har för den norska verksamhetem. Ett portföljvärde om 2 miljarder i norska kroner har kommunicerats.

–Väldigt glädjande och spännande att vi nu genomfört vårt första förvärv utanför Sverige och samtidigt etablerar ett nytt samarbete med en erfaren och expansiv vårdoperatör, säger Idun Fastigheters grundare och VD Christian Olofsson.

AG Advokat har varit rådgivare vid förvärvet.

Idun Fastigheter grundades 2020 och har så här långt främst skaffat sig olika möjligheter till bostadsproduktion och social infrastruktur genom markanvisningar samt byggrättsförvärv i tidiga lägen. Projektmöjligheter har bland annat anskaffats i Uppsala, Karlstad och Sandviken.

Fler Nyheter från förstasidan

Toppmäklaren omhäktad

Åtalstiden förlängs  för den profilerade vd:n som misstänks för grovt bedrägeri och penningtvätt.

Planerar sälja i Stockholm

Agerar i det privata bolaget. Pengarna från försäljning ska användas till att betala skuld.

FV Quiz

FV Quiz: Sportstjärnorna och fastigheterna

Vad kan du om idrottsstjärnornas investeringar i fastighetsbranschen?

Det finns fortsatt torrt krut hos bolagen enligt FI-chefen

Daniel Barr, generaldirektör på Finansinspektionen tror inte att fastighetssektorn är i kris även fast läget är allvarligt.

Lansa köper vid Karlatornet

138 nybyggda bostäder. Första etableringen i Göteborgs stad.

Sandvik stannar och bantar HK

Förlängt hyresavtalet för huvudkontoret med 4.000 kvm.

”Ett helt gäng bolag kommer försvinna”

Landshövding och generaldirektör medverkade på Fastighetsdagen. Läs om några av höjdpunkterna och se flera bilder.

Säljer i innerstaden efter 110 år

Innehåller lägenheter samt kontorslokaler. FV berättar om priset.

Bonnier hyr ut 2.100 kvm till Domstolsverket

Första utflytten från Vasakronan.

Rekordstor fond om 42 miljarder

”En unik konkurrenskraft”. FV berättar hur mycket som redan förvärvats, vad som är aktuellt och vad som anses extra viktigt.

KKR köper 1.200 bostäder i Finland – siktar på Sverige

Har fokus på främst två segment.

”Inga tecken på minskade topphyror – tvärtom”

De ”dolda” vakanserna ökar, men ändå positiva signaler kring kontorets framtid.

Ny aktör siktar på miljardköp i centrala Stockholm

Fokus på innerstaden. Berättar för FV om strategin och vad som gör bolaget speciellt.

Tillbaka till förstasidan