Utredningen startar väldigt brett och synpunkter samlas in från stora delar av Storstockholm.

Förslaget: Två nya t-stationer och nytt nav

Bromma stadsdelsförvaltning vill se två tunnelbanestationer inom Bromma flygplatsområde om det blir bostadsområde. Plus en station vid norra Ulvsunda för att göra platsen till ett nav vid tvärbanan.

Annons

Under 2025–2026 utreds möjligheten att bygga ny tunnelbana till Bromma flygplatsområde. Bakgrunden är att Stockholms stad i sin tur utreder förutsättningarna för stadsutveckling och ett stort antal nya bostäder och arbetsplatser i området. Fastighetsvärlden berättade i november 2025 om en handfull lösa ideér kring hur den nya sträckningen skulle kunna bli.

Bromma stadsdelsförvaltning skriver att om kollektivtrafiken ska vara konkurrenskraftig krävs det minst två stationer till Bromma parkstad. Dessutom anser de att en helt ny station bör utredas i norra Ulvsunda för att stärka utvecklingen kring Bällsta hamn och Ulvsunda industriområde, berättar lokaltidningen Mitt i.

Moderaterna uppges välkomna att ny kollektivtrafik utreds men påpekar att dagens flygplats i området är viktig och hänvisar bland annat till totalförsvarets behov. Partiet vill att flyget ska vara kvar tills avtalet mellan staden och Swedavia går ut 2038.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Bildmontage på Operakällarens interirö, maten och vd Oscar Durling. Foto. Samuel Unéus

Michelin-restaurang tvingas stänga i fem år

Stort projekt i centrala Stockholm medför att 5 400 kvadratmeter restaurang och nöje måste slå igen.

Stenhus kontrar – höjer budet på Krona

Styrelsen nobbade första budet – nu höjs det med 15 procent.

Tidigare toppchef lämnar konsultbolag helt

Bekräftar för FV: ”Det är dags att göra något annat”. Nominerad för flera priser.

Rekapitalisering ger hopp för bolaget

Hade kraftigt negativt eget kapital för några månader sedan.

Sex experter om en allt hetare bostadsmarknad

”Typiskt i ett tidigt vändningsskede”, ”sannolikt kommer en rekyl” och ”ekonomisk vårvärme” är några av kommentarerna.

Porträtt

Växlar upp i nya lägen

Pandox vd rattar storaffärer i en bransch som åter visar stor framtidstro.

FV Quiz

FV Quiz: Vad kan du om kända hotell?

Vad heter ägarfamiljen bakom Elite? Vad står a:et för i Petter A Stordalen? Testa dina hotellkunskaper!

Castellum och Vasakronan kan bli stora vinnare

En handfull stora fastighetsbolag redo att hugga hyresgäster som måste lämna.

Möjlig drömaffär av Mengus – i skakig marknad

Intervju med Per Niklasson.

Nya Vera köpt 75 000 kvm via tolv affärer

Döpt bolag efter Sveriges första kvinnliga ingenjör.

Vasakronan hyr ut 6 300 kvm

Hyr ut hel fastighet på Kungsholmen i Stockholm.

PP Pension hyr ut 3 600 kvm till myndighet

Fullt uthyrt i attraktivt läge i närheten av centralen.

Eurocommercial förvärvar för över miljard

Handelsplats om hela 45 000 kvm byter ägare.

Tillbaka till förstasidan