Roger Akelius och Pål Ahlsén.

Förslag till Castellums styrelse – Akelius vd tar klubben

Det lär bli en riktigt stor förändring av styrelsen i Castellum. Inte mindre än fem helt nya styrelseledamöter föreslås, samtidigt som fyra lämnar på egen begäran. Endast två ledamöter från den nuvarande styrelsen kommer sitta kvar. Vd:n för Akelius föreslås ta klubban – och samtidigt uppger Roger Akelius att det är klart att Pål Ahlsén blir ny vd för Castellum.

Annons

Castellums valberedning har kommit med sitt förslag till ny styrelse som ska väljas vid Castellums extra bolagsstämma i mitten av juli. Tidigare var det känt att styrelseordförande Louise Richnau samt styrelseledamoten Stefan Ränk avsåg att lämna styrelsen med anledning av Akelius begäran om förändring av styrelsen. Men även Pål Ahlsén och Ann-Louise Lökholm Klasson har meddelat valberedningen att de lämnar sina styrelseposter i samband med den extra bolagsstämman.

Valberedningen föreslår nu nyval av Marita Loft, Leif Norburg, Knut Rost, Ralf Spann och Stefan Wallander som styrelseledamöter samt att Ralf Spann väljs till styrelseordförande. Nuvarande styrelseledamöterna Anna-Karin Celsing och Henrik Käll, som valdes av årsstämman 2025, kvarstår som styrelseledamöter.

Att Pål Ahlsén, som fram till våren 2020 var vd för Akelius, lämnar styrelsen kan tyda på att han är aktuell för vd-posten i Castellum. Det är en idé som Roger Akelius tidigare har vädrat i media.

Castellum presenterar de föreslagna nya styrelseledamöterna så här:

Ralf Spann är född år 1975 och har en lång och gedigen erfarenhet från fastighetsbranschen. Ralf Spann är verkställande direktör för Akelius Residential Property och har tidigare innehaft flertalet ledande befattningar, däribland Europachef, inom Akeliuskoncernen.

Marita Loft är född år 1960 och har en lång och gedigen erfarenhet från fastighetsbranschen. Marita Loft är tidigare verkställande direktör för Storebrand Fastigheter, SPP Fastigheter och Head of Real Estate Investments på SEB.

Leif Norburg är född år 1947 och har lång och gedigen erfarenhet från såväl bank- som fastighetssektorn. Leif Norburg var tidigare verkställande direktör för Danske Bank Sverige och under 2010 – 2018 var Leif Norburg styrelseordförande för Akelius Residential Property.

Knut Rost är född år 1959 och har arbetat inom fastighetsbranschen sedan 1985. Under åren har Knut Rost haft ledande befattningar i företag som Castellum och ICA Fastigheter samt senast som verkställande direktör för fastighetsbolaget Diös Fastigheter.

Stefan Wallander är född år 1974 och är idag verksam i REIN Capital Partners. Stefan Wallander har tidigare erfarenhet från att vara partner, Sverigechef och Group Chief Business Officer på Nrep/Urban Partners. Stefan Wallander har även varit Senior Vice President, Head of M&A and Corporate Development på Modern Times Group. Innan MTG arbetade Stefan Wallander tolv år inom internationell investment banking.

Valberedningens förslag innebär att antalet styrelseledamöter i Castellum föreslås vara sju, varav fem män och två kvinnor.

Valberedningen säger även att samtliga föreslagna ledamöter, utom Ralf Spann, är att anse som oberoende i förhållande till Castellum, ledningen och i förhållande till större aktieägare.

Castellums valberedning består av Charlotte Levin, utsedd av Akelius Apartments Ltd., Johannes Wingborg, utsedd av Länsförsäkringar Fondförvaltning, Celia Grip, utsedd av Swedbank Robur Fonder, Helen Fasth Gillstedt (valberedningens ordförande), utsedd av Handelsbanken Fonder, samt Castellums avgående styrelseordförande Louise Richnau.

Samtdigt uppger Roger Akelius i en intervju ett det är klart med en ny vd för Castellum.

Extrastämman äger rum 18 juli.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

KLP köper för 1,5 mdr på Kungsholmen

Barings säljer stor kontorsfastighet  på nivån 150.000 kronor per kvm.

Logistea i SLB-affär för 226 miljoner

Med den nya affären har bolaget förvärvat för 2 mdr det senaste halvåret.

Intea i storaffär för 1,4 miljarder

Inteas expansion går nu snabbt. En rad nya projekt har radats upp det senaste halvåret och nu förvärvas säkerhetsfastigheter av ett statligt bolag.

Söker nytt HK om 3.500 kvm – bantar 1.000 kvm

Kan lämna lokaler nära Sergels torg och Hötorget. FV berättar om planerna.

Höga spelet i city – nytt kontrakt om 7.000 kvm

Förlängt stort hyresavtal för butikslokal mitt i Stockholm.

Blackrock förvärvar 35.000 kvm paketbyggnad

”Gör det till den terminal med högst kapacitet i Sverige”.

Utökar och stannar hos Corem i Kista

Utökar med 80 procent. Ytterligare en postiv nyhet för bolaget, efter att Tele2 valt att stanna.

Flera stora flyttar kan vänta i centrala Stockholm

Fyra välkända och omtalade hyresgäster kan flytta ihop. Söker cirka 15.000 kvm. FV berättar om vilka fastighetsägare som berörs.

Säljer för 200 mkr i Göteborg

Transaktion nära centralstationen. Följer upp tidigare miljardförvärv.

Lägre hyresintäkter för Vasakronan

Dubbelt så hög vakans i Stockholm idag jämfört med för fem år sedan.

”Coworkingmodeller ersätts med managed offices”

Ny europeisk rapport från Colliers berättar om förändringar på kontorsmarknaden.

Förvärvar Alectas andel i Ancore – affär på 8 mdr

FV berättar om alla fastigheter som ingår i affären. En har plockats bort.

Konkurstakten bromsar in – vakanser kan bli nästa smäll

Fastighetsägare bör hålla ett extra öga på hyresgäster från en handfull branscher. Ebie lyfter varningsflagg.

Tillbaka till förstasidan