Formidabelt stor förändring från premium till rabatt

För ett år sedan handlades de flesta fastighetsaktierna med premium mot angivna substansvärden. Nu är det endast en handfull som fortfarande handlas till premium. Förändringen har varit enorm och betydligt snabbare än nedjusteringen av substansen i bolagens räkenskaper, så här långt.

Annons

Kursutvecklingen för fastighetsbolagen har varit kraftigt negativ överlag. Så här långt har dock inte bolagens uppgifter av de långsiktiga substansvärdena förändrats så mycket och det innebär att rabatten mot substans ökat kraftigt visar Sedis sammanställning över rabatter och premium för fastighetsbolagens aktier.

Det bolag som enligt sammanställningen just nu handlas till störst rabatt är Oscar Properties. 92 procent i rabatt! Redan vid förra årsskiftet hade Oscar Properties en betydande rabatt, nära 38 procent.
Det går ju inte att utläsa vad det är som konstituerar rabatten. Förutom att värdet på beståndet kanske ifrågasätts kan det vara riskerna i finansieringen, risk för nyemission etc som påverkar relationen kurs kontra substans.

Bolaget med näst störst rabatt är Corem som vid förra året handlades till en premie om 10 procent men där kursutvecklingen varit urusel så att bolagets B-aktie nu handlas med 71 procents rabatt.

Största rabatterna bland fastighetsbolagen
(inom parentes avser nivå vid förra årsskiftet

  1. Oscar Properties: -92,2% (-37,7%)
  2. Corem: -71,4% (10,3%)
  3. Studentbostäder i Norden: -70,8% (-2,9%)
  4. K2A: -59,6% (101,9%)
  5. SBB: -56,9% (47,2%)
  6. John Mattson: -54,2% (13,4%)
  7. Annehem: -53,7% (-8,9%)
  8. Eastnine: -52,8% (-12,2%)
  9. Arlandastad group: -52,4% (-14,8%)
  10. Fabege: -51,1% (-11,2%)

Premiumvärderade fastighetsbolag

  1. Sagax: 129,1% (211,0%)
  2. NP3: 49,9% (205,6%)
  3. SLP: 11,3% (-)
  4. Catena: 5,2% (74,2%)

Några få bolag har alltså fortfarande aktiekurser som fortfarande innebär en premiumvärdering. Det är Sagax, NP3, SLP och Catena. SLP är nya för året men de övriga hade betydligt högre premiumvärderingar för ett år sedan. Att Sagax fortfarande har en premie på över 100 procent är i skenet av den övriga utvecklingen smått surrealistisk.
Gemensamt för dessa fyra bolag är att de främst inriktat sig på fastigheter med något högre löpande avkastning.

Nu väntar nya värderingar per årsskiftet och även om många pratat för varan och tycker att marknaden är förhållandevis stabil så lär det bli betydande förändringar i flera bolags substansvärden. Redan tidigare har värderarna börjat skruva ned nivåerna på främst bostadsfastigheter.  Om någon månad kan det ha skett stora förändringar i Sedis lista över rabatt och premium, även utan att kurserna rört sig nämnvärt. Kolla hela Sedis lista över rabatt och premium här.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Nya prisrekord i Stockholm

Nivån nu över 130 000 kr/kvm i Vasastan. Läs även om elva andra områden.

Monen satsar på fängelse

Byggnadsarbetena påbörjas omgående.

Planerar stor arena och hotell – söker privat ägare

10 000 personer ska arenan kunna ta emot. Kommunen erbjuder central tomt för projektet.

Befolkningsras och ökad arbetslöshet i Skellefteå

SCB publicerar en analys över hur batteritillverkningen i Skellefteå påverkat staden på olika sätt.

Bygglov klubbat – så blir Nya Malmö Stadion

Arena ska ta 8 000 åskådare. Byggkontrakt är värt 1 miljard kronor.

Bildextra från Spring För Livet – succé

Över en miljon kronor insamlat till Unicef. 1 800 deltagare var anmälda.

Porträtt

Hela världen som marknad

Exklusiv intervju. Jenny Hammarlund är sedan årsskiftet global chef för fastigheter vid den kanadensiska jätten OTPP som nyligen har gjort en handfull förvärv i Sverige.

”Vi kommer inte tillbaka till hur det var”

FV Fokus Urfrågning av Marco Testa, vd på Reflex Arkitekter.  Framtidsplanerna.  Vägen upp ur lågkonjunkturen.  Nobel Center.

Planen för Väla åter till skrivbordet

20–30 nya butiker planerades i det framgångsrika området.

Nytt häkte i södra Stockholm – kan bli revansch för Revelop

En av södra Stockholmsområdets största fastigheter kan få ett delvis nytt innehåll.

Sju kommuner pekas ut som vinnare i nytt Försvarsindex

Analyschefen: ”Det är där affären finns! Vinnare är den som agerar”.

Krönika

Trygghet och säkerhet är inte samma sak

Om säkerhet nu förs in som ytterligare parameter riskerar det att bli ännu ett krav i ett redan tungrott system.

Tillbaka till förstasidan