Östergravar, östra delen av ringmuren i Visby. Foto: Broberger.

Gotland vill köpa tillbaka – förhandlingar pågår med SBB

Region Gotland har tidigare aviserat att man vill köpa samhällsfastigheter som SBB äger på ön. Ärendet har gått vidare och en utredning har gjorts över vilka fastigheter som är aktuella för regionen att köpa. Nu pågår en värderingsrunda.

Annons

Det var i oktober förra året som Region Gotland lyfte frågan om att köpa samhällsfastigheter av SBB. Utredningen fortgår.

– Vi har gjort varsin värdering där SBB har gjort en värdering av samtliga fastigheter och vi har gjort en värdering av samtliga fastigheter. Nu ska en tredje extern värdering göras eftersom vi står ganska långt ifrån varandra, vilket man väl gör i sådana här situationer. Vi vill göra en god affär, säger Meit Fohlin, (S), regionstyrelsens ordförande till Fastighetsvärlden.

Efter den sista värderingen kommer det tas upp till beslut för behandling. Meit Fohlin tror att regionen kommer landa i ett beslut under hösten.

Hur många fastigheter den eventuella affären rör är ännu inte klart.

Missa inte Fastighetsvärldens program under Almedalen där fokus är samhällsfastigheter. Programmet hittar du här.

Ladda gärna ner Fastighetsvärldens specialtidning om samhällsfastigheter. Den finns för gratis nedladdning till och med 15 juli.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Glädjebeskedet: Utökar igen hos AMF i toppläge i city

Ökar till 8.360 kvm i bästa läget i moderna lokaler. ”Stolta över det förnyade förtroendet”.

08-centrum ska rivas

Nya ägaren berättar om planerna och hur det ska se ut i framtiden.

Lansa förvärvar 88 bostäder – med större planer

Ytterligare 400 lägenheter kan skapas på sikt.

Sabis-systrar prisade igen

Hon har prisats dubbelt under förra veckan. Nästa vecka medverkar Madeleine Brehmer, vd Sabis, på nästan utsålda Fastighetsdagen Stockholm.

Värdet ”100% osäkert” – jätte säljs på auktion

Mycket betong för pengarna när det sjönära objektet ska säljas. Planerna var stora, men det slutade hos Kronofogden.

”Kommuner måste våga driva detaljplaner”

FV Fokus. FV intervjuar Anette Frumerie, vd på Rikshem. Om att ha 10.000 byggrätter och att stå redo när marknaden repat sig.  Om vikten av en framåtlutad bostadspolitik.  Om vakanser på hyresmarknaden.  Om att säga nej till bostadsrättsproduktion. 

Slår till på svårsålt – gör comeback med nytt köp

17.000 kvm centrala lokaler byter ägare.

FV Quiz

FV Quiz: Advokaterna och fastigheterna

Vilken advokatfirma flyttar in på två våningsplan i Sturekvarterets påbyggnad?

Första nya efter 30 år – så ser Olov Lindgren framåt

Popcorn, glass, fågelholkar och gratis blommor  – och framtidssnack.

Ny smäll kan vänta för Kista

Denna gång kan Castellum drabbas.

Så blir Afa:s projekt mitt på Stureplan

Ökad flexibilitet. ”Blir A-klass”.

Krönika

Det är dags att ge stadens hjärta mer grönt liv!

Monica Bruvik om att vi länge tog grönskan för givet. ”Det krävs mod, långsiktighet och samarbete för att skapa en grön stad.”

AMF:s hotellplan vid Marievik växer

FV berättar om hur planerna förändrats. Berör nu hela tre fastigheter.

Planerar sälja för 8–10 miljarder

Attraktivt område vid tullgränsen i Stockholm. Planerna möter kritik.

Tillbaka till förstasidan