Fondex-gruppen köper Valsta Centrum

Annons

SigtunaHem och Rikshem säljer Valsta Centrum till Fondexgruppen som ägs av syskonen Åkerlund.

De senaste åren har SigtunaHem inte bara färdigställt totalt 210 lägenheter i sex nya hus vid det nya torget i Valsta, utan också i samarbete med Rikshem genom Nya Valsta Centrum AB genomfört ett omfattande renoverings- och utvecklingsarbete av centrumfastigheten, Valsta Centrum. Den renovering och uppfräschning av centrum och torgmiljön som flera aktörer – Sigtuna kommun samt SigtunaHem och Rikshem genom Nya Valsta Centrum AB – har bidragit till är en del av startskottet för Nya Valsta.

SigtunaHems vd Göran Langer konstaterar att Fondex-gruppen, som förvärvar fastigheten genom bolag inom koncernen där bolag som Fondex, Tulia, GreenPark, Järnlodet samt Sörmlandsporten ingår, är synnerligen väl lämpad att ta över stafettpinnen som långsiktig ägare och förvaltare av centrumfastigheten.

Fondex-gruppen äger bland annat Tullinge centrum sedan tidigare.

– Vi har jobbat med att utveckla Valsta Centrum under ett antal år. Men nu är renoveringsarbetet klart, centrumet är uthyrt och vi tycker att det är en bra och färdig produkt, därmed är det dags att lämna över stafettpinnen till en ny ägare, säger Göran Langer.

Fastigheten Valsta Centrum byggdes 1972. Mellan 2014–2016 har SigtunaHem i samarbete med Rikshem genom Nya Valsta Centrum AB renoverat och utvecklat fastigheten. Tekniska installationer som bland annat styr- och reglerteknik, el, värme, ventilation, sprinklers och brandlarm är nya. Allmänna ytor har fått nya ytskikt i ljusa färger, nya entréer och ny port till källarplanet med 60 garageplatser har installerats. Fasaden har fått ett ansiktslyft med nya glaspartier, takfoten har öppnats upp och försetts med träpanel för att göra närområdet ljust och trevligt för besökare.

SigtunaHems styrelse beslutade på sitt senaste möte i politisk enighet om affären mellan SigtunaHem, Rikshem och Fondex-gruppen, och den genomförs under villkor att den godkänns av kommunfullmäktige i Sigtuna. Ärendet väntas behandlas vid sammanträde som äger rum i september 2016.

Real Value Management har agerat som rådgivare åt säljaren i affärsuppgörelsen mellan SigtunaHem, Rikshem och Fondex-gruppen.

Fastighetsvärlden Idag 2016-07-04

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Miljardbelopp i potten

Stockholms Stad går miste om stora intäkter efter motgång i tomträttsmål gällande cityfastigheter.

”Borde inte vara så lätt att överklaga”

NCC i full fart med sitt 52.000 kvm-bygge. Tomas Carlsson kommenterar processen för FV och ger sin syn på fastighetsmarknaden.

Fem arkitektfirmor ska ge jättefastighet ett lyft

En av Stockholmsområdets största fastigheter. ”Samlar spetskompetens”.

Varnar om Centralstaden: ”Katastrofpotential”

Länsstyrelsen förväntas begära förlängd svarstid på samrådet.

Planerar för 600 hotellrum

Tre projekt ganska nära varandra.

Förvärvar för 230 mkr

Har som mål att köpa för 1,5 miljarder kronor under resten av året.

Fredrik Bele, Resona

”Investerarmarknaden för hyresrätter har vaknat till liv”

FV Fokus. FV intervjuar Fredrik Bele, vd på Resona.  Om att öka produktionen med tre gånger.  Om att Johan Skoglund klev in som delägare.  Om börsnotering.  Om överklagandeprocesser.

Här öppnar Stordalen sitt minsta hotell i Sverige

”Det kommer att bli ett ikoniskt hotell och det går rakt in i hjärtat”. Vasakronan sålde nyligen fastigheten för 47 miljoner kronor.

Från 7 till 60 miljarder – Wihlborgs firar 20 år på börsen

”Genom finanskris, pandemi, lågkonjunktur och geopolitisk oro har vi stått stadigt men aldrig stilla”.

Krönika

Jag har en dröm!

Anna-Carin Telin om en lösning som skulle kunna revolutionera bostadsmarknaden för unga.

Intea tillförs miljard

Ett antal svenska och internationella institutionella investerare deltog i emissionen.

Thomas Holm: ”Vi är redo för fler stora förvärv”

Snart 10-årsjubileum. Slutfyndat på 7–14 procents yield? Jakten på rätta objekten. Färre säljare. Funderingarna kring Bromma Blocks.

SHF i miljardköp från Niam

Affär med 48.000 kvm lokaler. Yielden är 6,2 procent. Följer upp köpet av Bromma Blocks.  FV summerar bolagets största affärer.

Logistea köper Lykofastighet

Gör affär i Vansbro. Långt hyresavtal.

Tillbaka till förstasidan