Följer upp Postenköp med förvärv om 840 miljoner

Annons

Pareto köper från Profi – ”Lätt att få in pengar”. Profi säljer fastigheten Kallebäck 17:2 i Göteborg där försvarskoncernen SAAB är den enda hyresgästen på ett åttaårigt hyreskontrakt. Köper gör Kallebäck Property Invest AB som är ett bolag som bildats och strukturerats av Pareto Securities AB, alltså samma bolag som paketerade förvärvet av PostNords huvudkontor i Solna för 1,2 miljarder kronor för fyra månader sedan.

Köpeskillingen nu är 840 miljoner kronor och affären ägde rum off market.

I samband med transaktionen har Kallebäck Property Invest AB rest 365 miljoner i eget kapital. Pengarna kommer till 50 procent från svenska privatpersoner, stiftelser och kapitalförvaltare och den resterade hälften kommer från London där en fond, ännu hemlig, är stor investerare. Banklån från Swedbank finansierar resten. Aktierna i bolaget kommer att noteras på Nasdaq OMX First North.

Mats Carlsson, VD på Pareto Securities, berättar för Fastighetsvärlden om intresset bland investerarna.

Pareto uppger direktavkastningen till 6,5–7 procent.

– Det har varit lätt att få in pengarna. Intresset har varit överväldigande. Det gäller att hitta rätt objekt, med en stark hyresgäst och på ett långt kontrakt. Vi ska göra massor av affärer framöver, återstår att se i vilken takt det sker. Det måste vara rätt objekt, men förhoppningsvis ett par affärer om året, säger Carlsson till Fastighetsvärlden.

Byggnaden uppfördes 2002 för Ericsson Microwave Systems, idag en del av försvarskoncernen Saab. Byggnadens lokalytor omfattar ca 36.000 kvm, huvudsakligen kontor och högteknologiska labytor med tillhörande 800 parkeringsplatser på fastigheten. Fastigheten är belägen vid väg 40 mot Landvetter. Avståndet till Götaplatsen i centrala Göteborg är cirka 5 kilometer.

Efter försäljningen äger Profi inte några fastigheter i Göteborgsområdet.

– Profi Fastigheter har ägt fastigheten under åtta år. Under perioden har SAAB kontinuerligt ökat användningen av fastigheten. Vi har genomfört ett flertal projekt åt SAAB under åren och samtidigt utvecklat fastigheten med bl.a. ytterligare byggrätter. Det känns därför naturligt att lämna över denna fina fastighet till en ny och långsiktig ägare”, säger Staffan Olsson VD i Profi Fastigheter.

Advokatfirman Glimstedt har biträtt Profi Fastigheter i försäljningen. Roschier har varit köparens rådgivare. Köparen har ingått avtal om asset management med Hestia Group.

Acta sålde fastigheten i mars 2006 efter att bara ha ägt fastigheten i 3 år.

Fastighetsvärlden Idag 2014-03-03

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

”Vi skapar ett av de största bolagen i Europa”

FV Fokus. Intervju med Christian Fredrixon om storköpen. Vad som lockar framöver  Liknelsen med Sagax? Ny konkurrens i Sverige? Carrefour som stor hyresgäst.

Fabeges vd går i pension

”Det är dags att lämna över och förändra min vardag”.

Den mest offensiva aktören gör udda köp

Fortsätter att hålla ett högt förvärvstempo.

Listor: Så bra är rådgivarna i olika områden i landet

Fyra olika vinnare i fyra kategorier.

Krönika

Nytt år och nya möjligheter?

Christina Nyman om ökad optimism och en mer mixad framtidsbild för byggindustrin.

Klart: Så blir hyrorna i 13 Stockholmskommuner

Läs om nivåerna, kommun för kommun.

Klart: Koras som bästa rådgivare 2024

Stenhårt i toppen. 15 transaktionsexperter rangordnas utifrån genomförda säljuppdrag. Se även flera olika listor.

Restaurangkedja stängt två inom tullarna

Samma fastighetsägare. Besvikelse över löfte som inte anses infriats.

Hit flyttar SBAB

Hyr hela 5.100 kvm. Lämnar Solna Business Park och flyttar till centrala Stockholm.

Juryn: Årets bästa köp 2024

Läs vilka som korats som de fem bästa förvärven under 2024.

Stor butik vid Stureplan stänger

Den största butiken har stängt igen.

Söker 4.000 kvm kontor i innerstaden

Myndighet öppnar för att flytta. Läs vad man söker och i vilka delmarknader.

11 fräscha miljarder till fastigheter

Nytt partnerskap skapar ny möjlighet till mer aggressiv finansiering av nordiska fastigheter.

Tillbaka till förstasidan