Svefa flyttar till Klara Zenit

Kommer hyra 770 kvm i Klara Zenit. Fastighetskonsulten Svefa flyttar från lokaler hos AxFast i hörnet Drottninggatan – Kungsgatan till 770 kvm hos Vasakronan i Klara Zenit på Mäster Samuelsgatan i centrala Stockholm. Det är ett femårigt hyresavtal som tecknats och de nya lokalerna är 100-150 kvm större än de nuvarande. I dag sitter företaget i lokaler fördelade på flera våningsplan men nu samlas det på ett enda plan. Svefa flyttar in i lokalerna, som ligger i byggnaden närmast Klara Norra Kyrkogata, i april 2017.

På Stockholmskontoret arbetar totalt cirka 60-65 personer i och med förra årets förvärv av Sensa Corporate Advisors och Fasticon, som också kommer sitta i lokalerna.

– Vi flyttar till ett helt modernt, flexibelt och yteffektivt kontor i ett jättebra läge. Det kommer bli någon form av aktivitetsbaserat, vi har en beläggningsgrad på 30–40 procent, säger Gustaf Källén, vice VD på NAI Svefa till Fastighetsvärlden.

Fastighetsvärlden 2017-01-12

Missa inte! Fastighetsdagen Stockholm

Den 25 maj är det dags för Fastighetsvärldens heldagsseminarium Fastighetsdagen Stockholm. Det äger rum på Grand Hôtel, Stockholm.

Se fullständigt program och möjlighet till anmälan här.

Fler Nyheter från förstasidan

Dubblar i Kungens kurva

FV berättar om flera nya planer i Sveriges mest kända handelsområde.

Ny rekordhyra att vänta

Lokaler kan bli lediga. Bästa lokalerna kan ge ny rekordhöga för kontor i Sverige.

Heimstaden inte nöjd – vill höja hyrorna ytterligare

Vill ha ny förhandling med Hyresgästföreningen.

Säger upp 140 hyresavtal för omförhandling

Sportkedjan Stadium går ut hårt mot årets hyreshöjningar.

Togs ESG på allvar under Mipim?

Patrik Attemark, koncernchef för Newsec, åkte till mässan med höga förhoppningar. Han summerar sina intryck.

Logistea närmare drömprojekt om 380.000 kvm

Niklas Zuckerman: ”Samverkan har skett i god anda och tempo”.

”Ett gift med ett fult tryne”

Bostadsministern kommenterar situationen för FV.

Stort projekt mitt på Kungsholmen

Aktuellt med hotell och takbar.

Klart: Köper unika Kurön

Fem ö-fastigheter i Mälaren har fått en ny ägare.

Bilder: Rekordpris på nya lägenheter på Sandhamn

Läs om det nya projektet bredvid Seglarhotellet.

Försäljning i city avbruten

Buden nådde inte upp till prisförväntningarna.

Bilder: Klart för bygge i nationalstadsparken

Investering i hotell- och konferensanläggning. Se hur den välkända anläggningen kommer att utvecklas.

Randstad flyttar till Fabege

En av årets större uthyrningar.

Rullande nyemission skulle kunna ge 2,5 miljarder

SBB lägger fram förslaget med nya aktier som alternativ till kontanter.

Tillbaka till förstasidan