Flera välkända modekedjor öppnar butiker i Göteborg

Wallenstam hyr ut. Under våren öppnar ett antal välkända modekedjor nya butiker i Göteborg.  Det blir ett bredare utbud Inom Vallgraven när Lexington, Hope och Fred Perry öppnar nya butiker. Dessutom förstärker Oscar Jacobsson sin närvaro i Göteborg och öppnar sin första Sverigebutik för deras märke Sartorial Leisure.

– Vi är glada att välkomna en mängd kända och populära varumärken till våra lokaler i Göteborgs innerstad. Just i vår är det en god mix av märken och inriktningar som flyttar in. Det är extra roligt att många väljer att satsa på Göteborg. Hope och Sartorial Leisure öppnar sina första flagshipbutiker här säger Thomas Dahl, vice VD på Wallenstam.

Senast i mitten på april kommer Lexington att vara på plats på Södra Larmgatan, Hope på Korsgatan och Sartorial Leisure i Viktoriapassagen. Fred Perry öppnade sin butik på Södra Larmgatan redan i februari. Förutom dessa butiker märks också Human Scales som flyttar in på Avenyn och Milk & Honey som flyttar till större lokaler på Vallgatan.

– För oss är det viktigt att både Avenyn och innerstaden kan erbjuda ett attraktivt shoppingutbud, därför jobbar vi aktivt med att hitta varierade och spännande butiker, vårens nyöppningar kännetecknas till stor del av ny svensk design säger Thomas Dahl.

Förutom nya modebutiker kommer flertalet nya restauranger slå upp sina portar i området runt Avenyn och innerstaden under våren.

Fastighetsvärlden Idag 2014-02.24

Fler Nyheter från förstasidan

Topplista

50 Mäktigaste 2023

För 18:e året har Fastighetsvärlden låtit fastighets- och byggbranschen rösta fram vem som anses Mäktigast. Nya placeringar publiceras dagligen klockan 11.11!

Savills IM säljer logistikportfölj

En total uthyrningsbar area om 93.000 kvm. FV berättar om fastigheterna som ingår – bland annat en av Sveriges största.

Förvärvar tre från SBB

FV listar avyttringarna som summerar till 1,3 miljarder kronor.

Internationell matjätte öppnar i Mall of Scandinavia

Har ytterligare sju restauranger i Sverige på gång under 2023 och 2024.

Cibus rekryterar vd

Nya vd:n har bakgrund hos Vasakronan, Ica Fastigheter och Catella. Berättar för FV om nya jobbet.

Sex gör upp om Mäktigast 2023

Två tidigare toppnamn är borta.

Så blir storförsäljningen

FV berättar om processen.De mest kända fastigheterna Ytan Kommunerna Hela fastighetslistan Buddatumet.

Nybyggd kontorsfastighet byter ägare för 420 miljoner

Fastighet i hett utvecklingsområde. Priset är 56.500 kr/kvm och direktavkastningen bedöms till 5,6 procent.

Namnbytet: Ledningen för nya 42-miljardersbolaget

Läs vad bolaget innehåller, om strategin och ledningsgruppen.

Ingår avtal om högt kontorshus på halvö

46.000 kvm kontor planeras av Alecta och Elof Hansson.

Ikea tar över efter Skanska

Hyreskontrakt om nästan 8.000 kvm kontor.

Miljardsatsning längs E4:an

Resenärer till Arlanda får något nytt att titta på.

Redo köpa från Arnhults M2

Förhandlar om affär med central fastighet om 9.000 kvm.

Tillbaka till förstasidan