Firma Dingizian, Selin och Strand gör sin första affär

Annons

För omkring 60 miljoner kronor har Swedish Logistic Propety, SLP, förvärvat två moderna logistikfastigheter i Lockarp i Oxie i Malmö. Fastigheterna är fullt uthyrda och inrymmer tillsammans drygt 7.000 kvadratmeter uthyrningsbar area. Dessutom finns det möjlighet till nybyggnation. Hyresvärdet uppgår till cirka 6 miljoner kronor.

Grundare och ägare till SLP är bland annat Erik Selin, Greg Dingizian och Peter Strand.

– Vi är glada att kunna genomföra SLP:s första förvärv i en av Sveriges mest expansiva och intressanta regioner. De fastigheter som vi förvärvar ligger i attraktiva lägen och är i gott skick. Genom outnyttjade byggrätter har vi dessutom möjlighet till framtida nybyggnation, säger bolagets styrelseordförande Peter Strand.

I samband med att SLP tillträdde sina nybyggda lokaler i Lockarp tillträde Christian Berglund som fastighetschef och Nicklas Schmidt som affärsutvecklare i bolaget.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

M2 ökar till över 50 procent av rösterna i Corem

”Det är ett tydligt uttryck för vår tro på Corems värde och framtid”.

Rättstvist kan vänta för Peab

Olika syn kring stort utvecklingsområde utanför Stockholm. Toppolitikern: ”Det är inget jag tagit lätt på”.

Vill skapa nytt hotell på Söder

Planerar för påbyggnation av nyinköpt fastighet.

Fängslande köp – celler ombyggda till hostel

40 ombyggda fängelseceller.

Willhem köper för 200 mkr

Når nu nästan ett fastighetsvärde på 5 miljarder kronor i kommunen.

Muro köper från Prodire

Följer upp storköpen från M2 och Nivika.

Klart: Vann tävling om höga hus mitt i Göteborg

Tre byggnader som ska bli 56, 88 och 115 meter höga. Två lokala förslag utmanade.

80 000 kvm kan återlämnas efter Polestars problem

Tvingas avbryta storprojekt i attraktivt läge. Skulle bli del av historisk stadsutveckling mittemot landmärke.

Hippt varumärke hyr av Vasakronan i Gyllene triangeln

Öppnar butik nära Norrmalmstorg.

Bakslag för Afa:s stora plan kring Münchenbryggeriet

Bakslag för bostäder. Öppnar upp för hotell.

Företagsparken bakom transaktion i väst

Investerar drygt 200 miljoner kronor.

Säljer nästan allt till Episurf i miljardaffär

Affär med en blandad portfölj om 30 fastigheter. FV berättar om alla tidigare affärer – och om framtidsmålet.

Äger hus i 31 av 65 riskområden ”Det blir bättre”

Delar även ut beröm till polisen. Victoriahem, Stena Fastigheter och Uppsalahem om prioriterat arbete.

Torleif Falk, Nobel Center i Slussen och Gamla Stan

Intervju med stadsarkitekten: ”Nedslagen över ytligheten”

FV Fokus Intervju med Torleif Falk  Synen på Nobel och Slussen  3 smultronställen i Stockholm  Det mest frustrerande på jobbet  10 år som stadsarkitekt – vad händer härnäst?

Tillbaka till förstasidan