En handfull fastigheter har under de senaste åren sålts till ett pris som varit långt ifrån vad säljaren ursprungligen räknat med.

Fem andra affärer som svidit rejält för säljaren

De flesta som sålt fastigheter de senaste åren har gjort det med rejäla vinster. Men långt ifrån alla. FV listar några tidigare fiaskoaffärer.

Annons

Nästan alla fastighetstransaktioner som ägt rum de senaste åren som slutat med ett rejält dåligt ekonomiskt resultat för säljaren har två gemensamma bakomliggande orsaker, shoppingytor eller solitär byggnad. I några fall både och.

I alla fem affärer som finns på bild här ovan här finns det för övrigt utländskt kapital på säljsidan.

I Fastighetsvärldens Jubileumsmagasin som utkom hösten 2016 listas ett tiotal drömaffärer och transaktioner som blivit mardrömmar under de senaste 30 åren. (Jubileumsmagasinet går att ladda ner gratis här)

Men även de senaste åren, när fastighetsmarknaden kanske mått bättre än någonsin, har det förekommit affärer som sannolikt lämnat säljaren i tårar.

Nyligen kunde FV:s dagliga nyhetsbrev avslöja köpeskillingen för Rosengårds centrum som såldes förra sommaren. Priset var 275 miljoner kronor, Det är ett rejält värdetapp jämfört med priset för tio år sedan, närmare bestämt 40 procent (läs mer här). Det var Cornerstone som sålde till lokala Trianon.

I slutet av april sålde jätten Unibail-Rodamco sitt sista svenska sorgebarn, Eurostop Arlanda (läs mer här). FV saknar kännedom köpeskillingen men anläggningen har under de senaste åren nästan blivit spöklikt tom efter att även ankarhyresgästen Ica Maxi flyttat ut. Nya ägaren Arlandastad Holding, med Per Taube som huvudägare, ska förvandla handelsplatsen till event- och mässplats samt utöka hotellytorna.

I december 2016 sålde CBRE Global Investors handelsplatsen Stinsen till Magnolia Bostad. Priset var futtiga 700 miljoner kronor – att jämföra med 1,3 miljarder kronor när fastigheten förvärvades från CA Fastigheter 2007. Alltså ett värdefall på drygt 45 procent under innehavstiden (läs mer här).

För något år sedan sålde Eurocommercial Hälla Shopping i Västerås för 118 miljoner. Det kan jämföras med bolagets egen värdering på 303 miljoner några år tidigare. Ett värdefall på hela 60 procent som kan förklaras av att den tidigare grannen Ikea flyttat till ett konkurrerande handelsområde (läs mer här).

För en annan föga smickrande affär står Nordea Market, som för norska kunders räkning för ett och ett halvt år sedan sålde kontorsfastigheten Bastuban 1 i Mölndal till Balder för 365 miljoner kronor. 2007 inköptes den för 700 miljoner kronor. Att SCA flyttade från fastigheten halverade värdet, läs mer här.

(texten är ursprungligen publicerad i magasinet Fastighetsvärlden nr 4/2017)

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Hagabacken nära att nå 5 mdr

Hagabacken har köpt för 420 miljoner kronor under första kvartalet.

Köper historiskt kvarter i centrala Malmö

Omfattar 14 000 kvm vid Centralstationen. Byter ägare efter nära 13 år.

Global jätte söker 5 000 kvm i Stockholms city

Överväger att lämna förhyrning hos AMF Fastigheter.

Sex hyresgäster på jakt efter totalt 46 000 kvm kontor

Fastighetsvärlden summerar de större sökprocesser efter nya kontorslokaler som pågår i centrala Stockholm.

Topplista

Topplista: 30 största hotellen

En operatör är hyresgäst i hela åtta av de tio största hotellen.

Reliwe satsar i nytt segment – två investeringar

Projekt i Täby och i Upplands Väsby.

Victoria terrasse

Historiska Victoria terrasse i centrala Oslo till salu

Byggnad från slutet av 1800-tal där Gestapo hade sitt huvudkvarter under kriget. Värderad till upp till 3 mdr.

De stora växer mest inom Proptech

Tio företag går med 25 mkr i vinst eller mer.

Collage på Göteborg Centralstation, Malmö Centralstation och Mathias Svensson, vd Thon Property

Thon på jakt – fler centrala hotellägen av intresse

Sverigechefen Mathias Svensson berättar för FV om planerna.

Planerar 200 bostäder nära centrala Stockholm

Projektet har bantats till hälften.

Såpa-fastigheter i syd till salu

Dyrt, segt och kallat fiasko. Men nu är beståndet nästan fullt uthyrt och försäljning väntar.

Sehlhall satsar i lyxigt och vattennära läge

Vårdboendet kommer att ligga direkt vid vattnet.

AL tar över efter att NCC backade ur i Hagastaden

Nya förutsättningar ger en ny lösning. Stort börsbolag kliver in när hotellidé skrotas.

Bolag med 450 bostäder i konkurs

FV berättar om de aktuella fastigheterna – och om skulden.

Tillbaka till förstasidan