Det italienska premiumvarumärket Falconeri etablerar en ny flaggskeppsbutik på Biblioteksgatan 12 i Stockholm. Etableringen omfattar ca 200 kvm och innebär att ytterligare ett internationellt varumärke tar plats i Bibliotekstan. I lokalen fanns tidigare Diesel.
Gutai var rådgivare till hyresgästen.
Falconeri är specialiserade på exklusiva material som kashmir och silke och kännetecknas av tidlös design med hög kvalitet. Butiken kommer att ligga på Biblioteksgatan, ett av Bibliotekstans mest attraktiva butikslägen och väntas öppna under hösten 2026.
– Vi är glada över att få välkomna Falconeri till Bibliotekstan. Varumärket har en tydlig position inom premiumsegmentet och etableringen är ett bra tillskott till områdets befintliga utbud. Att efterfrågan på attraktiva butikslägen är fortsatt stark är positivt för Bibliotekstan och Stockholm som handelsdestination, säger Emanuel Westin, chef affärsutveckling butik, Hufvudstaden.
Falconeri tar över den butikslokal som Diesel tidigare hade, men som nyligen stängde efter fem år.
Falconeri ägs av Oniverse som kontrolleras av grundaren Sandro Veronesi. I Oniverse-gruppen ingår bland annat även Calzedonia, Intimissimi och Tezenis.






















