Fastigheten Ynglingen 10 på Östermalm.

Fabege säljer på Östermalm till Stadsrum för 960 mkr

Fabege har tecknat avtal med Stadsrum Fastigheter om försäljning av fastigheten Ynglingen 10 på Karlavägen på Östermalm. Försäljningen görs i bolag till ett underliggande fastighetsvärde om 960 miljoner kronor före avdrag för latent skatt. För Stadsrums del handlar det om det om ytterligare ett köp i centrala Stockholm.

Annons

Cushman & Wakefield och advokatfirman Born var rådgivare till säljaren. Setterwalls, Amblin, Svalner och RED Management har varit rådgivare till köparen.

Fastigheten är belägen på Karlavägen, Sibyllegatan och Jungfrugatan på Östermalm i Stockholm. Den har adressen Karlavägen 58–60, mitt emellan Karlaplan och Sturegatan, snett mittemot klassiska Tössebageriet.

Efter avdrag för försäljningsomkostnader och avdrag för latent skatt ger affären ger ett redovisat resultat om -36,8 Mkr före skatt och 91,5 Mkr efter återföring av uppskjuten skatt. Resultatet redovisas i samband med tillträdet. Betalning erläggs kontant vid tillträdet. Fastigheten tillträds av köparen i början av mars.

Fastigheten består av ett sekelskifteshus med kontor, barnmorskemottagning, butiker och restaurang mot Karlavägen samt en blandfastighet från 60-talet med hyresbostäder, kontor, dansskola och garage mot Jungfrugatan och Sibyllegatan.

Ynglingen 10 som är en äganderätt har en uthyrningsbar area om 11.000 kvm, varav 2.400 kvm utgör bostäder. Ekonomisk uthyrningsgrad är 94 procent. Fastigheten är certifierad enligt BREEAM-SE Very Good.

– Försäljningen är en naturlig del av vår affärsmodell. Fastigheterna ligger utanför våra strategiska stadsdelsutvecklingsområden och affären stärker också vår balansräkning ytterligare och ger finansiellt utrymme för fortsatta investeringar och förvärv, säger Stefan Dahlbo, VD på Fabege.

Läs även: så har Fabeges bestånd förändrats de senaste 15 åren. FV listar och kartlägger försäljningarna i innerstaden.

– Vi är glada över att kunna förvärva Ynglingen av Fabege. Fastighetens läge, den blandade användningen och goda utvecklingsmöjligheter passar vår investeringsstrategi väl, säger John Strand, transaktionsansvarig på Stadsrum Fastigheter.

Stadsrum var länge känd för att förvärva stadsdelscentrum där stora Farsta centrum sticker ut. Bolaget äger även centrala blandfastigheter i några av regionstäderna, som exempelvis Lund, Helsingborg, Västerås, Nyköping och Karlstad.

I centrala Stockholm äger Stadsrum sedan tidigare Grinden 21 och 27 på Kungsholmen om 10.600 kvm. Den förvärvades av familjen Åhman sommaren 2020. FV bedömde då priset till 800 miljoner kronor.

Stadsrum ägs av Keva, Alecta och HEA Property Holding. Bolagets fastighetsbestånd uppgår, efter köpet på Östermalm, till 13–14 miljarder kronor.

Se fler transaktioner i närområdet på FV Affärskarta.

Kända hyresgäster i fastigheten på Östermalm är bland annat barnmorskemottagningen Mama Mia, Annelie Alhankos Stockholm Dance Acadamy, Wrede Mäkleri och restaurangen Fat Frank’s.

Försäljningen är ett led i Fabeges fortsatta koncentration till utvalda expansiva marknadsområden såsom City, Arenastaden, Solna Business Park, Hammarby Sjöstad och Flemingsberg

Fabege förvärvade fastigheten Ynglingen 10 sommaren 2005 som del av ett paketförvärv från Whitehall Funds om nio fastigheter för 1,2 miljarder kronor efter att dessa tidigare ägts av Drott.

Den aktuella fastigheten är Fabeges enda på Östermalm förutom fastigheten Norrtälje 24 som ligger på Engelbrektsgatan 5–7 på den västra sidan av Humlegården.

Fastigheten Ynglingen 10 på Östermalm nu i Stadsrums ägo.
Stadsrum äger sedan tidigare Grinden 21 på Kungsholmen. Foto: Stadsrum
Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Lyckades vända konkurs till svarta siffror

Tvingades försätta sju coworkinganläggningar i konkurs under 2025.

Southbay köper från MG – når totalt 4 miljarder

Når 230.000 kvm efter att utökat med 35.000 kvm.

Krönika

Överskottets tid är förbi

”Det slutar aldrig väl. Förr eller senare måste notan betalas.”

Newsec IM värvar från Oljefonden

Max Barclay: ”Hans erfarenhet och ledarskap blir avgörande för att driva tillväxt och vidareutveckla vår investeringsförvaltning”.

Slopar kontorsskrapa och gör om högt välkänt hotell

Fastighetsägaren berättar för FV om planerna.

Intea förvärvar från Areim för 140 mkr

Finns nytt hyresavtal på 6.600 kvm och en total byggrätt på 16.000 kvm.

Sveafastigheter Orminge, Nacka

Sveafastigheter vann dubbelt – läs om alla bud

Läs om prisnivåerna i elva bud och vilka bolag som lämnat anbud. Totalt 240 bostäder.

Johan Signer lämnar vd-jobb vid Set Up och två slutar

Gustav Källén: ”Vi vill hitta en positiv kraft framåt”.

”Vi har haft ett rekordintresse”

Den specifika utsikten och läget som värderas högst. 110 meter högt. Nästa utmaning för det nya landmärket.

Primula förvärvar för 175 mkr inom tullarna

Prisnivån motsvarar en förräntning om ca 2 procent.

Ökar till 21 procent i 3-miljardersbolaget

Vd:n till FV: ”Det är rabatt på aktien och på det sättet är det billigare för oss att investera i samma bestånd”.

Lämnat Stureplan för NK

Det välkända varumärket gör en omedveten tidsresa.

Så blir priserna för Obos höga Stadsljus

195.000 kr/kvm högst upp. Drygt en tredjedel av bostäderna släpps nu.

Hon blir ny vd på Trianon

Nuvarande vd Olof Andersson tar klubban.

Tillbaka till förstasidan