Så här ska Fabeges fastighet Orgeln 7 i centrala Sundbyberg se ut efter påbyggnationen.

Fabege investerar 944 miljoner i Sundbyberg

Annons

Källor till FV: Ett av Migrationsverkets hetaste alternativ. Efter att Svenska Spel, Åhléns och övriga hyresgäster lämnat fastigheten Orgeln 7 i hjärtat av Sundbyberg har Fabege påbörjat ett större om- och tillbyggnadsprojektet. Investeringen uppgår till 944 Mkr och beräknas vara klart sommaren 2018. Den nya byggnaden går under namnet Grand Central Sundbyberg.

Byggnaden, som totalrenoveras, får fyra nya våningar och totalt cirka 36.000 kvm kontor- och butiksytor exklusive parkeringsplatser. Byggnaden rymmer idag 27.000 kvm.

– Med Grand Central Sundbyberg skapar vi en attraktiv och modern produkt i allra bästa kommunikationsläge. Uthyrningsarbetet pågår för fullt och jag är övertygad om att vi kommer att teckna avtal i god tid innan fastigheten färdigställs, säger Christian Hermelin, VD Fabege.

Enligt obekräftade uppgifter till Fastighetsvärlden har Migrationsverket sedan länge haft den aktuella fastigheten som ett av sina främsta alternativ för att flytta sin Stockholmsverksamhet. FV berättade i maj 2016 att Migrationsverket söker runt 20.000 kvm lokaler och har idag sitt kontor vid Solna station i Arenastaden hos Fabege på ett utgående hyreskontrakt (läs mer här).

Sundbyberg stad har långtgående planer på att gräva ner järnvägen och Grand Central blir då en naturlig blickpunkt på det nya torget. Här kommer det att finnas plats för både restauranger, butiker och ett pulserande stadsliv.

Fabege förvärvade fastigheten i Sundbyberg för ungefär tio år sedan från Svenska Spel för 370 miljoner kronor. Läs mer om fastigheten i länkarna.

Fastighetsvärlden Idag 2016-10-18

Grand Central som fastigheten ska heta framöver. Innehåller 34.000 kvm kontors- och butikslokaler.
Grand Central som fastigheten ska heta framöver. Innehåller 34.000 kvm kontors- och butikslokaler.
Orgeln 7 i centrala Sundbyberg.
Orgeln 7 i centrala Sundbyberg som den ser ut idag. Här hade Svenska Spel sitt huvudkontor fram tills flytten till Arenastaden (även där med Fabege som hyresgäst).
Interiört i den planerade ombyggnaden av Orgeln 7..
Interiört i den planerade ombyggnaden av Orgeln 7..
Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Fastators revisor frånträder sitt uppdrag

Det fortsätter att storma kring det noterade bolaget.

Oljefonden förvärvar köpcentrum för 17 miljarder

Fortsätter investera i segment där man tidigare har gått på minor.

Granitors delägare pekas ut för finansiering av Bin Laden

Förnekar anklagelserna. Numera mindre investerare i Sverige.

Topplista

Lista: 16 ledande advokatbyråer 2026

Fastighetsvärlden har sammanställt en lista utifrån affärsvolym.

Rapport: Optimismen kvar inom alla segment

Framtidstro för kontor, butiker och logistik. Och 49 procent bedömer att valresultatet inte medför någon signifikant påverkan på marknaden.

Wallfast ändrar i stort projekt

Runt 300 bostäder totalt. Vattennära projekt.

Dominoeffekt: Även Point Properties vd slutar

Även han lämnar en tydlig motivering.

Affärsanalys

Låg yield –⁠ ⁠satsning på framtida uppsida

Leif Nasser på Savills har satt analyspennan i en av årets mer omdiskuterade affärer.

Testar marknaden vid Östermalmstorg

Hörnfastighet till salu. Det finns ett beviljat bygglov för en vindsvåning om 300 kvm.

Krönika: Anders Elvinsson

Skillnaden mellan pris och värde

När aktier används som betalning kan det uppstå en stor skillnad mellan det värde som kommuniceras och det som säljaren faktiskt får. Läs Anders Elvinssons krönika.

Oscar Stibeck

Fastators nya vd lämnar efter bara tre månader

Saknar förtroende för den kommande styrelsen.

Fastator nödvärderar Point Properties fastigheter

Sänker värdet med 30 procent.

Ikea i ny storsatsning: 10 mellanstora varuhus

FV berättar om orter som kan vara aktuella och önskemålet när det gäller lokalytan.

Tillbaka till förstasidan