Convini bygger nytt toppmodernt huvudlager och logistikcenter.

Evolv bygger 6.000 kvm i Upplands Väsby

Convini bygger ett nytt huvudlager och logistikcenter om 6.000 kvm i Upplands Väsby utanför Stockholm. Fastighetsägare är Evolv, som är en del av Slättö. Nu har bygglovet beviljats och start för markarbete är beräknat till början av september 2025.

Annons

– Vårt fokus på utveckling av fastigheter för last-mile logistik fortsätter och vi ser verkligen fram emot ett spännande samarbete med Convini. Snart får vi äntligen sätta spaden i backen för en av Sveriges modernaste terminaler för citynära kyl- och fryslogistik, säger Viktor Tennström, Head of Asset Management på Evolv.

Convini har vuxit kraftigt under de senaste åren och är på god väg att uppnå målet om en miljard kronor i omsättning 2025. För Convini innebär det nya toppmoderna logistikcentret i Upplands Väsby ett finansiellt åtagande om 150 miljoner kronor, ett viktigt steg som ska bidra till att säkerställa expansion i hela Sverige med fokus på Mellansverige och norra Sverige.

Fastigheten har optimal placering nära E4:an, E18 och knyter an vid Häggvik och kommande Förbifart Stockholm. Byggstart är planerad till september 2025 och fastigheten beräknas stå klar under hösten 2026.

– Detta är ett stort och viktigt steg för vår fortsatta tillväxtplan. Med vårt nya skräddarsydda logistikcenter kan vi säkerställa kapaciteten och fortsatt effektivisera både lager och logistik. Detta blir ett stort lyft för hela vår verksamhet och kanske särskilt för våra medarbetare inom serviceorganisationen, då vi satsar stort på sociala ytor, eget gym och baristacenter med kaffeakademi, säger Jonas Enqvist, Chef Affärsutveckling på Convini.

Convini förbereder för att säkerställa kapacitet för laddning av 140 fordon, då 100 procent av fordonsflottan ska vara eldriven år 2028. Byggnaden kommer dessutom att miljöcertifieras med fokus på mer energisnål utrustning med egen solcellsanläggning på taket.

Evolv är en del av Slättö. Fastighetsportföljen består av ett sextiotal kommersiella fastigheter med tyngdpunkt i Stockholm, Göteborg, Helsingfors, Östergötland och Sydsverige.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Konkurstakten bromsar in – vakanser kan bli nästa smäll

Fastighetsägare bör hålla ett extra öga på hyresgäster från en handfull branscher. Ebie lyfter varningsflagg.

Helamerikansk affär om 670 mkr i Sverige

Totalt nästan 50.000 kvm lokaler ingår i transaktionen.

Ikano förvärvar 300 bostäder

”Vi tittar aktivt på olika affärsmöjligheter på våra marknader”.

Nöjessatsning i Täby i konkurs – bakslag för URW

Totalt nästan 5.000 kvm berörs.

Liseberg stämmer Trygg-Hansa – miljardkrav

Vd:n: ”Vi ser därför ingen annan väg framåt än att lämna in en stämningsansökan”.

Stordalen tar över från Scandic på Gotland

”Det är ingen hemlighet att Strawberry älskar Gotland”.

”En hyresuppgång är bara en bonus i kalkylen”

Byggstartar 414 bostäder. Vd:n berättar om den ekonomiska kalkylen.

Så mycket har Heimstaden Bostad sålt för

FV summerar. Målet är att sälja för 20 miljarder kronor.

Köpt för halv miljard

Förvärvat fastigheter om nästan 30.000 kvm. Passerar 3 miljarder.

Hyr ut vid Vita huset

Tecknar avtal om 6.500 kvm i nybyggt kontorshus.

Köper stort när Heimstaden Bostad börjar sälja

Gjort förvärv för över 2 miljarder kronor i år. Hela 568 lägenheter ingår nu.

Tre välkända i Solna till salu – fågel eller fisk?

Såldes senast för totalt 5 miljarder kronor. Tre bolag har separat startat säljprocesser för kontorsfastigheter som summerar hela 90.000 kvm lokaler. FV berättar mer.

JM säljer för 700 mkr i Järfälla

Fastigheten innehåller drygt 200 bostäder.

Tillbaka till förstasidan