Erik Dansbo lämnar Logisteas styrelse

Efter att Slättö har avyttrat alla aktier i Logistea väljer nu Erik Dansbo att lämna Logisteas styrelse, på egen begäran.

Annons

Logistea AB meddelar att styrelseledamoten Erik Dansbo, på egen begäran, med hänvisning till andra engagemang samt att Slättö har avyttrat samtliga aktier i Logistea, avgår som styrelseledamot i bolaget. Erik Dansbo har varit en del av Logisteas styrelse sedan extra bolagsstämma i juli 2023.

– Vi (Slättö) har genomfört vår affärsplan och stöttat Logistea i dess transformation från ett svenskt bolag med ett börsvärde om 1,5 miljarder kronor till ett nordiskt bolag med ett börsvärde om nästan 8 miljarder, numera med ett flertal institutionella investerare på ägarlistan. Vi (Slättö) lämnar ett operationellt och finansiellt välmående bolag med en skicklig ledning och goda framtidsutsikter. Efter försäljningen av aktierna i Logistea är det nu naturligt att jag lämnar styrelsen, säger Erik Dansbo

Efter Erik Dansbos avgång kommer Logisteas styrelse att bestå av sex ledamöter, vilket uppfyller kraven i bolagsordningen. Styrelsen är fortsatt beslutsför.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Skogsfastigheter för 62 miljarder till börsen

Innebär ny möjlighet att sprida riskerna med ytterligare en fastighetstyp.

Prisma förvärvar för 340 mkr

Växer med fem handelsfastigheter i södra Finland.

Skanska säljer kontorshus för 680 mkr

Skanska har sålt den andra etappen av kontorskomplexet Centrum Południe i Wrocław, Polen, för EUR 62M, cirka 680 miljoner kronor. ...

John Mattson säljer i Hägersten

Bostadsfastighet avyttras för 53.000 kronor per kvm i närförort till Stockholm.

Porträtt

Ratad nisch blev guldgruva

Svenska Handelsfastigheters vd ser jobbet som en hobby när jakten på lågprisfynd och stora hyresavtal fortsätter.

Bostäder går bäst i år – tydlig värdeutveckling

Kontorsfastigheter fortsätter att tappa. Klargörande lista över hur bolagens profil påverkat värdeutvecklingen.

Familjeägt bolag köper inom tullarna igen

Förvärvar bostadshus på Kungsholmen för 77.000 kronor per kvm.

Krönika

Utveckla olivolja med samma recept som fastigheter?

Andreas Eneskjöld tar Arbequinaträd från fastlandet till Mallorca. ”Ett lyckat recept för fastighetsaffärer kan vara att utveckla och förädla något som redan finns, men även att tillföra ett nytt tänk från utsidan.”

Vakansen för kontor minskar i Göteborg

En betydande nyproduktion har skickat upp vakansgraden i Göteborg rejält. Med färre projektstarter har trenden nu brutits.

Thon lägger bud på Thon

Norska Thon Eiendomsselskap med fastigheter för 55 miljarder på väg bort från börsen. Fyra svenska köpcentrum ingår.

SBB:s omvandling – bit för bit

Stora affärer och iskyla i skuldförhandlingar.

Castellum storbantar – skär i ledningsgruppen

Stor nedskärning på huvudkontoret när 45 tjänster ska bort.

SBB i megatransaktion för 32 miljarder

Norska PPI tar över samtliga samhällsfastigheter som SBB fortfarande äger.

Stigande priser på privatmarknaden enligt SHB

Ökad köpkraft och minskad osäkerhet ger positiv skjuts.

Tillbaka till förstasidan