ETQ, Flemingsberg.

EQT köper etapp två i Flemingsberg

EQT Real Estate har köpt andra etappen i ett planerat bostadsområde i Flemingsberg av Byggvesta. Tillsammans med Byggvesta kommer EQT att genomföra etapp två och färdigställa de totalt drygt 800 nya bostäderna på Campus Flemingsberg. Den sista etappen i projektet innebär 388 bostäder. Total investering landar på 1,6 miljarder kronor.

Annons

Genom denna överenskommelse mellan Byggvesta och EQT Real Estate närmar sig visionen om Campusstaden Flemingsberg sitt förverkligande. Det är ett viktigt bidrag till de omfattande investeringar som görs av flertalet aktörer för utvecklingen av den regionala stadskärnan Flemingsberg och visionen att utveckla området till en av Stockholmsregionens mest betydelsefulla knytpunkter för utbildning, forskning och innovation.

Den nya överenskommelsen omfattar 388 bostäder för unga yrkesverksamma, forskare och studenter och är andra etappen i Campus Flemingsberg. Parterna har ett pågående lyckat samarbete i etapp ett som innehåller 417 bostäder för studenter och forskare. Ambitionerna i utvecklingen av campuset är att skapa en hållbar och attraktiv universitetsstad, där människor och kunskap kan utvecklas tillsammans i en levande och dynamisk miljö.

Utvecklingen av denna andra etapp av Campus Flemingsberg har möjliggjorts genom att ByggVesta tidigare i år förvärvade fastigheten Embryot 8 från Stiftelsen Clara.

–  Byggvesta är stolta och glada över möjligheten att fortsätta det nära samarbetet med EQT Real Estate för att tillsammans utveckla Campus Flemingsberg. Byggnationen av Etapp 1 framskrider väl och enligt plan, så att fortsätta på de goda relationerna och ta tag i etapp 2, känns roligt och naturligt. Tillsammans skapar vi goda möjligheter för framtida studenter och forskare att få ett tryggt, attraktivt och hållbart boende på ett växande och attraktivt campusområde, säger Jenny Jonsson, vd Byggvesta.

Tom Livelli, Partner i EQT Real Estates rådgivningsteam, kommenterar:

– Detta projekt speglar vårt fortsatta engagemang i att möta Europas bostadsutmaningar genom långsiktiga investeringar i högkvalitativa och hållbara boendemiljöer. I Stockholm har det begränsade nybyggandet förvärrat bostadsbristen och vi ser en stor möjlighet att bidra till att möta invånarnas behov genom att leverera välplanerade hyresbostäder i växande urbana områden. Vår vision är att stödja levande, sammanhängande samhällen, och detta projekt är ett viktigt steg i den riktningen.

Projektet genomförs i nära samarbete med Huddinge kommun och Södertörns högskola. Anlitad totalentreprenör är H2 Entreprenad tillsammans med Nexcon Company AB. Projektet i etapp 2 är utvecklat av ByggVesta i samarbete med Kirsch+Dereka Arkitekter och Winell Jern Arkitekter. Byggstart är planerad till juni 2025, med beräknad inflyttning i etapper under andra halvåret 2027.

Rådgivare: AG Advokat, Outpoint & Kilpatrick.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Lyckades vända konkurs till svarta siffror

Tvingades försätta sju coworkinganläggningar i konkurs under 2025.

Southbay köper från MG – når totalt 4 miljarder

Når 230.000 kvm efter att utökat med 35.000 kvm.

Krönika

Överskottets tid är förbi

”Det slutar aldrig väl. Förr eller senare måste notan betalas.”

Newsec IM värvar från Oljefonden

Max Barclay: ”Hans erfarenhet och ledarskap blir avgörande för att driva tillväxt och vidareutveckla vår investeringsförvaltning”.

Slopar kontorsskrapa och gör om högt välkänt hotell

Fastighetsägaren berättar för FV om planerna.

Intea förvärvar från Areim för 140 mkr

Finns nytt hyresavtal på 6.600 kvm och en total byggrätt på 16.000 kvm.

Sveafastigheter Orminge, Nacka

Sveafastigheter vann dubbelt – läs om alla bud

Läs om prisnivåerna i elva bud och vilka bolag som lämnat anbud. Totalt 240 bostäder.

Johan Signer lämnar vd-jobb vid Set Up och två slutar

Gustav Källén: ”Vi vill hitta en positiv kraft framåt”.

”Vi har haft ett rekordintresse”

Den specifika utsikten och läget som värderas högst. 110 meter högt. Nästa utmaning för det nya landmärket.

Primula förvärvar för 175 mkr inom tullarna

Prisnivån motsvarar en förräntning om ca 2 procent.

Ökar till 21 procent i 3-miljardersbolaget

Vd:n till FV: ”Det är rabatt på aktien och på det sättet är det billigare för oss att investera i samma bestånd”.

Lämnat Stureplan för NK

Det välkända varumärket gör en omedveten tidsresa.

Så blir priserna för Obos höga Stadsljus

195.000 kr/kvm högst upp. Drygt en tredjedel av bostäderna släpps nu.

Hon blir ny vd på Trianon

Nuvarande vd Olof Andersson tar klubban.

Tillbaka till förstasidan