Eon höjer fjärrvärmepriset med 20 procent – HSB Malmö tar avstånd

HSB Malmö fick under tisdagen den 13 september information från Eon att de planerar att höja fjärrvärmepriset med 20 procent för fastighetsbolag och bostadsrättsföreningar i Malmö och Burlöv. Höjningen ska träda i kraft från den 1 januari 2023.

– Det är otroligt anmärkningsvärt att de höjer så här kraftigt. Det känns absolut inte rimligt och vi på HSB kommer att lyfta frågan, säger Michael Carlsson, vd på HSB Malmö.

Många medlemmar och styrelser i bostadsrättsföreningar oroas just nu över de rekordhöga elpriserna. På nationell nivå arbetar HSB för att boende i brf:er, även de med individuell mätning och debitering av el, ska inkluderas i högkostnadsskyddet. Detta med anledning av att Svenska Kraftnät har fått i uppdrag av regeringen att föreslå åtgärder för hur konsumenter och företag ska kompenseras för de höga elpriserna. HSB utreder just nu både lokalt och nationellt olika sätt att agera i frågan.

Under tiden försöker HSB att stötta privatpersoner och bostadsrättsföreningar med information. – Som organisation är HSB sprungen ur bostadsbrist, och det sitter i våra gener att försöka förändra samhället till det bättre genom samverkan. Vi välkomnar all dialog för att åstadkomma bästa scenario för alla boende, säger Michael Carlsson.

Fler Nyheter från förstasidan

Tappar attraktiv byggrätt för 13.000 kvm kontor

FV berättar vad som ligger bakom.

Storbolag vill banta bort hela 4.500 kvm

Ytterligare en stor hyresgäst vill minska sin kontorsyta.

Nytt avsnitt: Podcasten om bankkrisens påverkan

Fjärde avsnittet ute nu. Om bland annat bankkrisen, kontorshyresmarknaden och Fastpartners omsvängning.

SHF tillskjuts en miljard och Lennart Sten lämnar vd-stolen

Läs om förändringarna. Ny vd utsedd. ”Kommer att uppstå intressanta förvärvsmöjligheter”.

Folksam hyr ut 4.500 kvm kontor

Tecknat ett av årets största hyresavtal.

Stor enkät: Bästa framtidsläget utsett

92 experter har satt betyg på 28 kontorsområden i Stockholmsområdet.

Hyr 2.000 kvm på Birger Jarlsgatan

Samlokaliserar från två kontor.

Dyster profetia från Sven-Olof Johansson

Förvånad över att krisen inte har varit mer uppenbar tidigare.

Hemsö hyr ut 2.000 kvm

Fyller upp nyinköpt fastighet.

Hovrätten och de tidigare Baldertopparna

FV berättar vad som händer efter de smått chockerande domarna i tingsrätten.

Regeringen föreslår lättnader för studentbostäder

Ministern: ”Vill göra det enklare och billigare att bygga”.

Regeringen stoppar Operaplaner

Den tidigare planen på 7 miljarder kronor och expansion mot Kungsträdgården stoppas när regeringen ger nytt uppdrag till Statens fastighetsverk.

Corem säljer två 08-fastigheter för en halv miljard

Fortsätter att avyttra, enligt plan.

Tillbaka till förstasidan