Entra nobbar buden från Castellum och SBB
Såväl Castellum som SBB har lagt bud på norska storbolaget Entra. Nu meddelar Entra att rekommendationen till aktieägarna är att nobba buden.
Under fredagsförmiddagen meddelade styrelsen i Entra sitt beslut genom ett uttalande.
I sitt arbete har styrelsen rådfrågat ABG Sundal Collier ASA som finansiell rådgivare och Wikborg Rein Advokatfirma AS som juridisk rådgivare.
– Styrelsen rekommenderar Entras aktieägare med en långsiktig syn på sin investering att inte acceptera något av Erbjudandena. Rekommendationen baseras på tillgänglig information. Styrelsens slutsats baseras på dess syn på bolagets förmåga att generera konkurrenskraftig avkastning i framtiden, den strategiska fördelen med ett fokuserat Entra, och stöds av de kommunicerade positionerna från bolagets två största aktieägare, säger Siri Hatlen, styrelsens ordförande.
– Styrelsen är starkt engagerad i att fortsätta sitt arbete för att skapa ytterligare aktieägarvärden i en oberoende Entra. Rekommendationen är enhällig.
Entras störst ägare är Balder som äger knappt 36,5 miljoner aktier, motsvarande 20,02 av kapitalet och rösterna. Balder har köpt aktier efter att SBB och Castellum börjat visar intresse. Norska Folketrygdfondet är näst störst med ungefär 13 procent och har varit ägare sedan det tidigare statliga bolaget börsnoterades.