Emilshus köper NP3:s ”hyss” i Småland

NP3 säljer sina fastigheter i Småland till Emilshus. Det underliggande fastighetsvärdet uppgår till 272 miljoner kronor. Bakom Emilshus finns bland annat Catellagrundaren Johan Ericsson.

De tio fastigheterna har en area om 29.000 kvm och ett hyresvärde som uppgår till 20 miljoner kronor.

Det småländska beståndet har varit udda för NP3 som annars har klart fokus på fastighetsmarknaden i Norrland. Beståndet i syd har kommit in i NP3 via två paketaffärer, läs mer här och här.

Fastigheterna frånträds 15 juni och köpare är Vetlandabaserade Fastighetsbolaget Emilshus AB som delbetalar 100 miljoner kronor av köpeskillingen med en riktad emission till NP3. Emilshus kommer efter transaktionen vara ett intressebolag till NP3. NP3s ägarandel kommer att uppgå till cirka 23 %.

– Emilshus har en lokal organisation vilket följer NP3s affärsmodell. Därav har Emilshus större förutsättningar att öka NP3s resultat i den småländska marknaden än vad vi själva har i dag, säger Andreas Nelvig, vd NP3 Fastigheter.

De tio fastigheterna finns i tio olika kommuner. En handfull av fastigheterna är bilhandelsfastigheter och några har Dollarstore som hyresgäst.

Efter försäljningen uppgår hyresvärdet för fastigheterna som NP3 äger utanför primärmarknaderna i norra Sverige till 18 miljoner kronor vilket motsvarar 1,7 procent av det aggregerade hyresvärdet.

Emilshus grundades 2018 med affärsidé att förvärva, utveckla och förvalta kommersiella fastigheter i Småland.Inför förvärvat från NP3 hade bolaget cirka 22 fastigheter med en total uthyrningsbar yta om cirka 114.000 kvm. Fastigheterna är belägna i bland annat Vetlanda (12 stycket fastigheter, bland annat Gallerian, fd Åhlénshuset och Försäkringskassan), Värnamo, Växjö och Vaggeryd.

Efter förvärvet summerar beståndet ett värde på cirka 1,5 miljarder kronor, enligt Fastighetsvärldens bedömning.

Emilshus ägs av bolaget Aptare till 70 procent. Bakom det bolaget finns bland annat Tomas Carlstrom (tidigare hög chef inom Ikano), Jakob Fyrberg (vd och tidigare medarbetare vid Catella och Pierre Folkesson. Bland övriga ägare till Emilshus finns den välkände profilen Johan Ericsson, som är styrelseordförande i Emilshus och som tidigare var med och grundade Catella.

De av NP3 förvärvade fastigheterna finns i Gislaved, Ljungby (2), Mörbylånga, Nybro, Nässjö, Vetlanda, Vimmerby (2) och Västervik.

Fler Nyheter från förstasidan

Ännu en nyemission – Nivika fyller på

Befintliga ägare späds ut med 25 procent när bolaget tar in 750 mkr via en riktad nyemission.

Exklusiv föråkare på bostadsmarknaden

Test för investerarmarknaden. Bostadsfastighet i Lärkstaden till salu

Skanska vinner kamp om kommunhus – säljer till Vacse

C.F. Møller Architects har ritat huset. 5.300 kvm BTA.

Utses till ny region-vd för Castellum Väst

Efterträder Mariette Hilmersson. Blir ansvarig för 30 miljarder.

Brunswick hyr 1.600 kvm av Humlegården

Lämnar The View. Tar över lokaler efter Stockholms Handelskammare.

Lars Göran Bäckvall avliden

Medgrundaren till NP3 och tillika styrelseledamoten i bolaget och i Emilshus har avlidit.

Stor jätte ännu osåld

Försäljningsplan gick inte i mål. 57.000 kvm omtyckt handel – men med minst ett stort frågetecken.

Lämnar Rikshem – blir vd för stor allmännytta

Äger cirka 10.000 bostäder.

Skiftar Selin-bolag som motpart i affär om 440 mkr

”Vi är mycket glada över att ha förvärvat denna fastighet”.

Bolagen som höjer hyrorna mest 2023

Snittet för hyreshöjningarna landar på 4,12 procent.

”Ingen ljusning i sikte under resten av 2020-talet”

Ny marknadsrapport för bostadsmarknaden.

Cibus nyemission växte

Ökades på med 130 mkr under torsdagskvällen – med rabatt om 10 procent mot börskursen. Ska lösa obligationslån.

Snabb affär nära Östermalmstorg

Från start till full betalning tog processen endast 15 dagar.

Vill sälja klassisk arena

FV berättar om fastighetsägandet runt om i landet.

Tillbaka till förstasidan