Emilshus köper NP3:s ”hyss” i Småland

NP3 säljer sina fastigheter i Småland till Emilshus. Det underliggande fastighetsvärdet uppgår till 272 miljoner kronor. Bakom Emilshus finns bland annat Catellagrundaren Johan Ericsson.

De tio fastigheterna har en area om 29.000 kvm och ett hyresvärde som uppgår till 20 miljoner kronor.

Det småländska beståndet har varit udda för NP3 som annars har klart fokus på fastighetsmarknaden i Norrland. Beståndet i syd har kommit in i NP3 via två paketaffärer, läs mer här och här.

Fastigheterna frånträds 15 juni och köpare är Vetlandabaserade Fastighetsbolaget Emilshus AB som delbetalar 100 miljoner kronor av köpeskillingen med en riktad emission till NP3. Emilshus kommer efter transaktionen vara ett intressebolag till NP3. NP3s ägarandel kommer att uppgå till cirka 23 %.

– Emilshus har en lokal organisation vilket följer NP3s affärsmodell. Därav har Emilshus större förutsättningar att öka NP3s resultat i den småländska marknaden än vad vi själva har i dag, säger Andreas Nelvig, vd NP3 Fastigheter.

De tio fastigheterna finns i tio olika kommuner. En handfull av fastigheterna är bilhandelsfastigheter och några har Dollarstore som hyresgäst.

Efter försäljningen uppgår hyresvärdet för fastigheterna som NP3 äger utanför primärmarknaderna i norra Sverige till 18 miljoner kronor vilket motsvarar 1,7 procent av det aggregerade hyresvärdet.

Emilshus grundades 2018 med affärsidé att förvärva, utveckla och förvalta kommersiella fastigheter i Småland.Inför förvärvat från NP3 hade bolaget cirka 22 fastigheter med en total uthyrningsbar yta om cirka 114.000 kvm. Fastigheterna är belägna i bland annat Vetlanda (12 stycket fastigheter, bland annat Gallerian, fd Åhlénshuset och Försäkringskassan), Värnamo, Växjö och Vaggeryd.

Efter förvärvet summerar beståndet ett värde på cirka 1,5 miljarder kronor, enligt Fastighetsvärldens bedömning.

Emilshus ägs av bolaget Aptare till 70 procent. Bakom det bolaget finns bland annat Tomas Carlstrom (tidigare hög chef inom Ikano), Jakob Fyrberg (vd och tidigare medarbetare vid Catella och Pierre Folkesson. Bland övriga ägare till Emilshus finns den välkände profilen Johan Ericsson, som är styrelseordförande i Emilshus och som tidigare var med och grundade Catella.

De av NP3 förvärvade fastigheterna finns i Gislaved, Ljungby (2), Mörbylånga, Nybro, Nässjö, Vetlanda, Vimmerby (2) och Västervik.

Missa inte! Logistik & Fastigheter 2024

Den 7 februari är det dags för Fastighetsvärldens heldagsseminarium Logistik & Fastigheter 2024. Seminariet äger rum på Elite Stadshotellet, Eskilstuna + webbsänt.

Se fullständigt program och möjlighet till anmälan här.

Fler Nyheter från förstasidan

Costco köper i skånskt handelsmecka

Förvärvar projektet om hela 17.000 kvm. Andra etableringen i Sverige.

Ny restaurang utmanar Gondolens vy

Svenska Brasserier fortsätter sin expansion på Södermalm.

Castellum hyr ut hela 4.500 kvm

Option på ett sjätte våningsplan. Fyller upp efter Länsstyrelsen.

Hon tar över som chef över 54 miljarder i city

Blir ansvarig för Vasakronans mest värdefulla bestånd.

Pictet flexar musklerna

Förvärvar ny logistik om nästan 20.000 kvm lokaler.

Tänkt SBB-affär till papperskorgen

Har gått i mål med åtta kommunaffärer, men lyckas inte överallt.

Vasakronan hyr ut 3.700 kvm

Fylls på efter jätteuthyrningen.

Hummel är ny vd på CBRE

Tagit över direkt. Tidigare vd:n slutade efter redan ett halvår.

Storägare får ta större delen av Nivikas emission

Garantier utnyttjas för 41 procent av emissionen på drygt en halv miljard.

Arnhult säljer nästan allt

Säljer sju i en kommun. FV berättar vad som ingår i transaktionen och vad som återstår i beståndet.

Ica till Sturegallerian

Ica Sturehallen tar plats i nedre Marmorhallen i centrala Stockholm.

Microsoft köper fastighet för 320 miljoner

Planerar stor satsning.

Nära köpa för 270 miljoner

Icke bindande avtal för tio fastigheter.

Topplista

50 Mäktigaste 2023

För 18:e året har Fastighetsvärlden låtit fastighets- och byggbranschen rösta fram vem som anses Mäktigast.

Tillbaka till förstasidan