Emelie Mannheimer.

Emelie Mannheimer ny vd för United Spaces

Efter en omfattande rekryteringsprocess, står det nu klart att Emelie Mannheimer blir coworking-företaget United Spaces nya vd. Hon kommer närmast från rollen som COO på Tengbom Arkitekter.

Annons

United Spaces är sedan 2019 ett helägt dotterbolag till fastighetsbolaget Castellum. United Spaces har under senaste året öppnat flera nya arenor och har i nuläget 11 coworkingkontor på totalt över 35.000 kvm.

– Med Emelie ombord får vi en stark, meriterad och skicklig ledare med stor kunskap och erfarenhet inom tjänste- och affärsutveckling, bolagsbyggande, sälj och marknadsfrågor. Hon är helt rätt person att fortsätta utveckla United Spaces, som är en viktig del av Castellums totala kunderbjudande. Därför är jag både glad och stolt över att vi lyckats få till den här rekryteringen, säger Ulrica Sjöswärd, styrelseordförande United Spaces.

Sedan 2014 har Emelie Mannheimer varit på Tengbom Arkitekter, de första åren som Marknads- och kommunikationschef, då hon även var en av finalisterna i Årets Marknadschef 2018, därefter som COO. Dessförinnan var hon COO på kommunikationsbyrån Springtime och är utbildad jurist.

– Jag är mycket stolt över att ha fått förtroendet att leda och utveckla United Spaces tillsammans med alla fantastiska medarbetare och kunder. Att få möjligheten att gå in i branschen under en tid då kontorets framtid håller på att omdefinieras känns otroligt spännande. United Spaces har, med sina 20 år i branschen, en unik erfarenhet och kunskap. Att få bidra till att utveckla kompetenta medarbetare under ett starkt varumärke och få företräda en kundorienterad organisation har alltid varit en viktig drivkraft för mig, säger Emelie Mannheimer.

Emelie tillträder sin nya roll i december 2022 och ersätter då Yvonne Sörensen Björud som varit vd för United Spaces sedan 2019 och nu går i pension i samband med tillträdet.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Skanska hyr ut hela 22.000 kvm kontor

Tecknat stort hyresavtal med hemlig hyresgäst.

Hotell för 19 miljarder förvärvas av Pandox

Gör affären tillsammans med ägaren Eiendomsspar och Scandic.

KLP köper för 1,5 mdr på Kungsholmen

Barings säljer stor kontorsfastighet  på nivån 150.000 kronor per kvm.

Logistea i SLB-affär för 226 miljoner

Med den nya affären har bolaget förvärvat för 2 mdr det senaste halvåret.

Intea i storaffär för 1,4 miljarder

Inteas expansion går nu snabbt. En rad nya projekt har radats upp det senaste halvåret och nu förvärvas säkerhetsfastigheter av ett statligt bolag.

Söker nytt HK om 3.500 kvm – bantar 1.000 kvm

Kan lämna lokaler nära Sergels torg och Hötorget. FV berättar om planerna.

Höga spelet i city – nytt kontrakt om 7.000 kvm

Förlängt stort hyresavtal för butikslokal mitt i Stockholm.

Blackrock förvärvar 35.000 kvm paketbyggnad

”Gör det till den terminal med högst kapacitet i Sverige”.

Utökar och stannar hos Corem i Kista

Utökar med 80 procent. Ytterligare en postiv nyhet för bolaget, efter att Tele2 valt att stanna.

Flera stora flyttar kan vänta i centrala Stockholm

Fyra välkända och omtalade hyresgäster kan flytta ihop. Söker cirka 15.000 kvm. FV berättar om vilka fastighetsägare som berörs.

Säljer för 200 mkr i Göteborg

Transaktion nära centralstationen. Följer upp tidigare miljardförvärv.

Lägre hyresintäkter för Vasakronan

Dubbelt så hög vakans i Stockholm idag jämfört med för fem år sedan.

”Coworkingmodeller ersätts med managed offices”

Ny europeisk rapport från Colliers berättar om förändringar på kontorsmarknaden.

Tillbaka till förstasidan