Eirhem investerar och hyr ut till Attendo

Eirhem startar i augusti byggnationen av ett nytt äldreboende med 60 lägenheter på Österängsgatan i Halmstad. Inflyttning beräknas till första kvartalet 2027.

Annons

Äldreboendet fördelas på sex avdelningar och byggnaden uppförs i fyra våningar om totalt 3.600 kvm uthyrningsbar area. Varje lägenhet har en boendeyta om cirka 31 kvadratmeter. Byggnaden kommer att uppföras i enlighet med kraven i Miljöbyggnad Silver och får flera hållbarhetsfördelar, däribland solceller på taket, komfortkyla i ventilationen, golvvärme i samtliga badrum, sprinkler i hela byggnaden och solskydd.

Boendet utvecklas och ägs av Eirhem och kommer att drivas av Attendo. För hyresgästerna innebär detta ett hem med tillgång till generösa gemensamhetsytor, däribland en stor takterrass, en rogivande trädgård, ett sinnesrum samt ett solrum – ytor som främjar både återhämtning och social gemenskap.

– Behovet av moderna och ändamålsenliga äldreboenden fortsätter att öka. Vi på Eirhem vill vara en del av lösningen genom att erbjuda hållbara samhällsfastigheter som skapar trygghet, välbefinnande och arbetsro – både för de boende och personalen. Vår ambition är att skapa boenden där det är lätt att ta hand om varandra. Det här projektet är ett utmärkt exempel på det, säger Henrik Oretorp, VD på Eirhem.

Projektet är utformat i nära samverkan med arkitekter specialiserade på omsorgsmiljöer, vilket säkerställer att funktion och trivsel integreras i varje del av fastigheten. Totalentreprenör för byggnationen är MTA Bygg och Anläggning AB.

Eirhem grundades 2016 och ägs gemensamt av de två bolagen Trollabo Holding ägare till Trollängen Koncernen, och MACNAT Holding Koncernen ägare till MTA Bygg. Bolagets huvudkontor finns i Halmstad.

Sedan starten har Eirhem AB byggt sex äldreboenden med totalt 347 lägenheter.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Tvärvänder kring JM

Projekt om 700 bostäder kan hamna i papperskorgen.

Video: Heta stolen med Ringnes – På rätt väg igen

Pandox storägare Christian Ringnes om planerna framåt.

Mardrömmen: Fastighets-vd:n häktad i 68 dagar

Senaste beslutet kan dock vara en liten framgång. FV berättar det senaste.

Storsala köper fastighet i Västerort med stor byggrätt

Finns potential för bostadsutveckling.

Unikt townhouse i Lärkstaden till salu

1 500 kvm mitt i Stockholm. Kändisarkitekt utvecklat. Projektet tickar nog merparten av boxarna.

Kommunalt bolag vill sälja fyra centrala fastigheter

Totalt uthyrningsbar lokalyta är cirka 20 000 kvm.

Unik lista: Följ vakanserna för de stora kontorsbolagen

Läs även om vakansutvecklingen sedan 2021 för 14 investerare som fokuserar på kontor – bolag för bolag. Högaktuellt seminarium stundar.

Klövern köper i Slakthusområdet för 300 mkr

Ska bygga 150 bostadsrätter. Säljaren har ägt fastigheten sedan 1980.

SBF i partnerskap med BauMont värt upp till 6 mdr

Initialt förväntas investeringar motsvarande två miljarder kronor genomföras.

Bakslag för plan att bygga ut hotell på Östermalm

Vill utöka med nästan 50 rum.

CapMan säljer ”helikopterhuset” i Västberga

Fullt uthyrd på långt kontrakt.

Global snabbväxare till Mall of Scandinavia

Hyllades nyligen av The Financial Times. Etablerar sig i högt tempo i stora delar av världen.

Blir ny vd för Tengbom

”Jag älskar att vara arkitekt, och jag tror på arkitektens roll i samhället”.

Tillbaka till förstasidan