2022 köpte Northvolt Kvarnveden från Stora Enso för att bygga fabrik. Nu avbryter man planerna.

Efter skrotade Northvoltplaner – Borlänge köper tillbaka mark

Det blev ingen batterifabrik i Borlänge så därför kommer kommunen på tisdag att ta beslut om att köpa tillbaka marken för 500 mkr. Efter det är tanken att den ska säljas vidare till företaget Ecodatacenter för 400 mkr.

Annons

JLL var rådgivare till Northvolt.

Krisdrabbade Northvolt beslutade i somras att lägga ner planerna på att etablera en fabrik i Borlänge. Därför tänker kommunen nu på tisdag besluta om att köpa tillbaka marken genom det kommunala bolaget Hushagen AB, det skriver Dagens industri.

Men delar av marken kommer kommunen i sin tur att sälja vidare till datacentrumföretaget Ecodatacenter för 400 mkr.Företaget har lovat att investera ytterligare 75 mkr i infrastruktur i området som även ska komma kommunen till del.

– Världen över pågår en kapplöpning mellan såväl företag som länder om ledartröjan i att utveckla och ta vara på möjligheterna med AI. Vi håller på att bygga ett ledande bolag inom AI och datacenter och är väldigt stolta över att tillsammans med Borlänge kommun öka såväl Sveriges som regionens AI-förmåga, säger Peter Michelson, vd för EcoDataCenter i ett pressmeddelande.

EcoDataCenter grundades 2014 och driver idag datacenter i Falun, Stockholm och Piteå. Företaget har utmärkt sig globalt som en ledande aktör inom hållbara datacenter, och har med sitt teknologiska ledarskap och världsunika hållbarhetslösningar redan vunnit förtroende hos kunder såsom BMW, DeepL och CoreWeave.

Borlänges politiska majoritet står bakom de avtal som idag tecknas mellan Borlänge kommun och EcoDataCenter. Samtidigt förutsätter avtalen att kommunfullmäktiga godkänner affären. Frågan tas upp för beslut på nästa sammanträde som äger rum tisdagen den 10 september.

Rendering av EcoDataCenters nya kluster för AI-infrastruktur.
Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Skogsfastigheter för 62 miljarder till börsen

Innebär ny möjlighet att sprida riskerna med ytterligare en fastighetstyp.

Prisma förvärvar för 340 mkr

Växer med fem handelsfastigheter i södra Finland.

Skanska säljer kontorshus för 680 mkr

Skanska har sålt den andra etappen av kontorskomplexet Centrum Południe i Wrocław, Polen, för EUR 62M, cirka 680 miljoner kronor. ...

John Mattson säljer i Hägersten

Bostadsfastighet avyttras för 53.000 kronor per kvm i närförort till Stockholm.

Porträtt

Ratad nisch blev guldgruva

Svenska Handelsfastigheters vd ser jobbet som en hobby när jakten på lågprisfynd och stora hyresavtal fortsätter.

Bostäder går bäst i år – tydlig värdeutveckling

Kontorsfastigheter fortsätter att tappa. Klargörande lista över hur bolagens profil påverkat värdeutvecklingen.

Familjeägt bolag köper inom tullarna igen

Förvärvar bostadshus på Kungsholmen för 77.000 kronor per kvm.

Krönika

Utveckla olivolja med samma recept som fastigheter?

Andreas Eneskjöld tar Arbequinaträd från fastlandet till Mallorca. ”Ett lyckat recept för fastighetsaffärer kan vara att utveckla och förädla något som redan finns, men även att tillföra ett nytt tänk från utsidan.”

Vakansen för kontor minskar i Göteborg

En betydande nyproduktion har skickat upp vakansgraden i Göteborg rejält. Med färre projektstarter har trenden nu brutits.

Thon lägger bud på Thon

Norska Thon Eiendomsselskap med fastigheter för 55 miljarder på väg bort från börsen. Fyra svenska köpcentrum ingår.

SBB:s omvandling – bit för bit

Stora affärer och iskyla i skuldförhandlingar.

Castellum storbantar – skär i ledningsgruppen

Stor nedskärning på huvudkontoret när 45 tjänster ska bort.

SBB i megatransaktion för 32 miljarder

Norska PPI tar över samtliga samhällsfastigheter som SBB fortfarande äger.

Stigande priser på privatmarknaden enligt SHB

Ökad köpkraft och minskad osäkerhet ger positiv skjuts.

Tillbaka till förstasidan