Sorin Valdman, vd Vendus.

Efter miljardköpet – här är Vendus plan

Efter ett första köp om 2 miljarder siktar nya Vendus mot att mer än dubbla fastighetsvärdet inom en relativt snar framtid. Bolagets vd, Sorin Valdman, berättar för FV om vägen framåt.

Annons

Bolagets offensiva satsning innebär att man vill nå fem miljarder i fastighetsvärde inom en tre- till femårs period. Och det är en särskild kategori fastigheter man riktar in sig på

– En stor del av portföljen, ungefär 70 procent, kommer att bygga på rena livsmedelsfastigheter. Primärt handlar det om butiker i små och mellanstora städer i hela Sverige. Vi vill där äga de dominerande matbutikerna och utifrån vårt synsätt kan de närmast klassas som en del av det lokala samhällets infrastruktur. Transaktioner med en prislapp på mellan 20 och 100 miljoner är en nisch vi har identifierat som mycket attraktiv, säger Sorin Valdman.

Det första förvärvet som presenterades i veckan, med ett värde på två miljarder, följer denna strategi. Med några få undantag.

– Vi har identifierat fastigheter och förvärvat dem under uppbyggnadsfasen av vår satsning via Venandi Livs, vilka nu samtliga utgör startportfölj för Vendus. Dessa har vi gjort bland annat via en del off market affärer, Men alla transaktioner är dock inte mindre karaktär eller off market. Den kändaste och största fastigheten i portföljen är Hälla handelsplats i Västerås, där Klövern var säljare, säger Sorin Valdman.

Vilka är det som ska sälja fastigheterna till er?

– Vi tittar brett. Det kan handla om stora fastighetsägare som ägt fastigheten länge. Men det kan även handla om mindre lokala fastighetsägare som vill realisera en vinst i samband med generationsskiften etc.

Vad blir utmaningarna?

– I förstaläget är utmaningen långsiktig tillgång till finansiering, vilket vi bland annat löst bra nu med Carnegie som strategisk samarbetspart. Sedan blir det viktigt att vara snabbfotad, det finns konkurrenter där ute, även om vi tycker att vi har hittat vår egen nisch där vi varit framgångsrika.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Gästkrönika

Rabatt på ruccola i storpack?

Vad sades egentligen mellan raderna i Båstad? Här är de viktigaste spaningarna om börsen, fastigheterna, affärerna – och egona. Läs Anders Elvinssons krönika!

Drangel spanar in i framtiden efter Ramsbury

Stor intervju Lars Drangel om tiden på Ramsbury Namnet Zappa. Stor konkurs blev jätteprojekt. Åhlénshuset i city kunde blivit Ikea. Jaguaren som imponerar.

Vakansen fortsatt svagt uppåt för Vasakronan

Ytterligare ett avtal förlängt med Ericsson i Kista, ett annat uppsagt. Nästan fullt uthyrt i de fyra Hötorgshusen.

Mardrömsbilden – men ledande experter lugnar

Experter berättar om orsaken och hur det stora projektet på Manhattan ska kunna slutföras.

Hermansson köper 300 bostäder

Endast två bud inkom på beståndet. Priset hålls hemligt.

Sagax köper för 2 mdr

Rullar in 48 fastigheter i beståndet. Fullt uthyrt.

Stort fängelse nästan dubbleras

Hundratals platser tillkommer som ett led i Kriminalvårdens omfattande utbyggnad.

Trio klurar på tusen bostäder – och kan rädda Jernhusen

Skanska, Vasakronan och Fabege lanserar stor projektidé på gränsen mellan Solna och Stockholm

Miljardprojekt på Manhattan stoppat efter raslarm

New Yorks största bostadiseringsprojekt. Bärande stålpelare på våning 21 har deformerats.

Dubiös historik drabbar börsbolaget

Staten kräver tillbaka lämnat stöd om 81 mkr. Inte första gången återkrav ställs.

Jenny Rehn, Nordiqus

Nordiqus dubblerar personalstyrkan

Har 40 miljarder i fastighetsvärde. Bygger nu förvaltningsorganisation.

Panoramautsikt ska locka köpare till nytt höghus

Se bilderna på påkostade lägenheterna på Kungsholmen.

Nu bor det över en miljon i Stockholm

Det har varit en seg marsch mot gränsen de senaste åren, men nu är den passerad.

Debatt

Skatteregler bromsar cirkulära investeringar

Expertduo tycker att incitamenten styr fastighetsbranschen åt motsatt håll.

Tillbaka till förstasidan