Edman köper ”Juristhuset” i Gamla stan för 215 mkr

Annons

82.700 kr/kvm på Österlånggatan – Vill köpa mer. Lars Edman fortsätter att utöka sitt bestånd i Gamla stan. Fastighetsvärlden har tidigare kunnat berätta att han köpt Schönfeldtska huset (fastigheten Thisbe 5) på Stora Nygatan 30 för 286 miljoner kronor. Nu har Edman även köpt fastigheten Phoebus 13, med advokatfirman Juristhuset som hyresgäst, på Österlånggatan 43. Priset var 215 miljoner kronor.

Säljare var familjen Dahlberg som i tidigare generationer byggt huset.

Fredegårds Fastighetsbyrå var rådgivare åt köparen och säljaren.

Fastigheten innehåller 2.600 kvm lokaler, vilket ger 82.700 kr/kvm. Huset är byggd 1959, vilket gör det till ett av de nyare i Gamla stan.

Lars Edman håller på att sälja ett flertal bostadsfastigheter i Solna (han har redan sålt några) och planera även att avyttra på Lidingö, vid Näset centrum.

– Jag planera att sälja för 1,5 miljarder och köpa för lika mycket. Jag förvärvar gärna större enheter i centrala lägen och gärna även mer i Gamla stan. Det har varit en riktigt bra hyresutveckling i Gamla stan under de senaste åren, säger Lars Edman till Fastighetsvärlden.

Fastighetsvärlden Idag 2017-10-06

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Alecta säljer överraskande – när Blanks offensiv fortsätter

Fastighet om nästan 10 000 kvm i Stockholmsområdet byter ägare.

Så vill Vasakronan göra om TV4-huset

Planerar för hela 58 000 kvm BTA. Flera fastighetsägare i närområdet smider planer.

Nya Norrholma ger sig in i hett segment

Vill nå 1 miljard i fastighetsvärde inom 36 månader.

Skogestig om Ericssons resterande 65 000 kvm i Kista

FV berättar om Ericssons förhyrningar, fastighet för fastighet. Vd Johanna Skogestig berättar om planerna.

Fokuserar på det verksamhetskritiska

FV Fokus. FV frågar ut David Träff, vd på Logistri.  Om verksamhetsperspektivet i förvärvsstrategin. Fördelarna med triple net-avtal.  Att växa med disciplin.

Affärsanalys

Geopolitikens skugga tar över affärerna

En 8,2-miljardersaffär med sju fastigheter.

Lista: Följ vakanserna för de stora kontorsbolagen

Läs om vakansutvecklingen sedan 2021 för investerare som fokuserar på kontor – bolag för bolag.

Myndighet bantar med 30 procent mitt på Södermalm

Var med och fyllde upp den stora fastigheten efter projektutvecklingen. FV berättar om den nya hyran.

Harry Klagsbrun köper mer på Östermalm

Fastighet om 2 400 kvm i korsningen Brahegatan/Kommendörsgatan.

Krönika

Systemet knakar – och regeringen skruvar i presumtionshyran…

Regeringen finjusterar reglerna för nybyggda hyror. Mer förutsägbarhet utlovas – men de större låsningarna på bostadsmarknaden består.

Hyr 1 800 kvm på Sturegatan

Hyr flera våningsplan, inklusive butiksyta.

Lämnar Sturekvarteret – nu fullt hos KLP på Kungsholmen

Hyr 1 600 kvm, varav två butikslokaler.

Tre team vann hett område

Fult område ska få ett rejält lyft, Vatten- och citynära läge ska bli attraktivt.

Tillbaka till förstasidan