E24: ”Fabege indraget i misstänkt muthärva”

Annons

Obekräftade uppgifter kring Arenabolaget. Åklagare Alf Johansson meddelade i fredags att sex personer, utan att namnges, delgivits misstankar om att ha gett eller tagit emot mutor i samband med bygget av den nya nationalarenan i Solna. Igår kväll publicerade E24 en stort uppslagen artikel med rubriken ”Erik Paulsson är indragen i muthärva”. På fråga från E24 om han blivit delgiven misstanke, svarar Paulsson:

– Vi har blivit delgivna…Ett antal… Än så länge pågår en utredning. Och så länge den pågår vill vi inte lämna några uppgifter.

Fabege äger 17 procent av Arenabolaget och Peab med 11 procent.

De sex personer som delgivits misstanke har tre veckor på sig att kommentera misstankarna. Därefter beslutar åklagaren om eventuellt åtal.

Åklagare Alf Johansson, vid Riksenheten mot korruption, vill inte kommentera hur troligt det är att åtal faktiskt kommer att väckas.

– Det vill jag inte gå in på, men utredningsresultatet är sådant att det finns tillräcklig grund för att de misstänkta ska slutdelges. Det är ett steg på vägen till ett åtal. Annars hade jag skrivit av dem någonstans på vägen, säger Alf Johansson till E24.

Erik Paulsson har tre av de senaste fyra åren röstats fram som fastighetsbranschens mäktigaste av Fastighetsvärldens läsare.

Avslöjandet om att sex personer var misstänkta muthärvan kom i fredags och från Sveriges Radio P4 Radio Stockholm. Sedan tidigare har Solnas stadsdirektör Sune Reinhold varit i hetluften för att ha tagit emot minst 600.000 kronor för konsultuppdrag han gjort åt bolagen bakom den nya nationalarenan. I strid mot regelverket anmälde han inte det  till kommunstyrelsen.

Fastighetsvärlden Idag            2011-03-22

Missa inte! Fastighetsdagen Stockholm

Den 20 maj är det dags för Fastighetsvärldens heldagsseminarium Fastighetsdagen Stockholm. Seminariet äger rum på Grand Hôtel, Stockholm.

Se fullständigt program och möjlighet till anmälan här.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Balder tänker om kring Greta och Garbo

Nystart för intressant projekt i utmärkt läge.

Fastighetsägare motsätter sig Convendums skulduppgörelse

”Hittills den enda som har uttryckt sig negativt till vårt förslag till skulduppgörelse.”

Vill höja hyran med 17 procent – ”Inte Monaco”

Lämnat förhandlingsbordet.

Var 15:e lägenhet till en behovskö – medverkar i SVT

En strukturell hemlöshet breder ut sig, stora fastighetsägare medverkar i TV-program om lösningar.

Klart: Sätra Centrum sålt på auktion

Stockholms stad ville köpa – men vann inte budgivningen. Så högt blev slutpriset.

Ska sälja bostäder för 2,6 miljarder

En första affär om nära miljarden är redan avtalad. Optimerar resten av portföljen inför fortsatt försäljning.

Handelsjätte i ny satsning

Tio våningar inom ett annat segment. Se flera bilder.

Hyr ut nästan 1.000 kvm i Gamla stan till mediehus

Förutom kontor öppnar mediehuset två restauranger, kafé och tre barer.

Bar Charles, Strand Hotel. Kasai Group.

Utmanar med ny takbar i city

Restauranggrupp tar över restauranger och barer på anrikt hotell.

Henrik Bastman ny vd

Har tidigare haft flera toppjobb.

Hon blir ny vd på Mimer

Har tidigare haft toppjobb vid ett flertal bolag.

”Dags att fylla kontoren”

Stor mötesplats där flera ledande experter deltar.

Smider plan på höghus om 36 våningar

Ska stegvis smalnas av mot himmelen i syfte att ge ett slankare intryck.

Tillbaka till förstasidan