Sebastian Öhrn (grundare), till vänster, och Olle Ringsted på Myrqvist hyr i centrala Stockholm.

E-handelsaktör tar plats i Mood-gallerian

Annons

Myrqvist, som primärt säljer skinnskor på nätet, tar ytterligare ett kliv in på den fysiska butiksmarknaden med vad man kallar en flaggskeppsbutik i AMF Fastigheters galleria Mood i Stockholms city.

– Den här typen av kvalitetsskor är ofta något som man vill klämma och känna på innan man bestämmer sig. Vi insåg därför snabbt att det fanns en efterfrågan att testa skorna innan köp och öppnade vår första fysiska butik på Grev Turegatan i Stockholm. Något som vi nu följer upp genom att öppna en fem gånger så stor butik i Mood Stockholm, förklarar Myrqvist grundare Sebastian Öhrn.

Totalt hyr man 94 kvadratmeter butik vid torget nära Boqueria. Tidigare hade klädmärket Avavav Firenze en förhyrning av i den aktuella butikslokalen, där de drev en pop up-butik.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Här vill Nordfeldt bygga 200 bostäder

Vill knyta ihop område i nordvästra Stockholm med nya bostäder.

Konkursad klädkedja får ny ägare

Två butiker räddas av växande modekedja, två återstår, och en har lagts ner.

Regeringen höjer rot-avdraget

Kraftig, men temporär, ökning inför vårbudgeten.

Ingen dans för Balder

Prestigeprojekt drar ut på tiden och nu slopas planer på ny danslokal – i alla fall tillfälligt.

Konkurs i ökänt hotell

Ingick i Oscar Properties paketdeal med Erik Selin. Nu lägger operatören ner verksamheten.

Realy rekryterar förvaltningschef

Snabbväxande Realy Bostad tar kompetens från Einar Mattsson.

Vill vara bäst på det oväntade

FV Fokus. FV frågar ut Johanna Munck af Rosenschöld vd på Strategisk Arkitektur. Om att använda workshops och dialog som verktyg. Vad man bör tänka på när man handlar arkitekttjänster. Om att vara relevant i en digitaliserad framtid

Affärsanalys

Förynglingen av Fabege

Transaktionsmarknaden i Stockholm har åter god fart. Här analyserar Eric Rusk på Savills en affär på Östermalm.

Miljardbolag i konkurs

Fastighetsvärlden berättar om beståndet.

Tar över 1.400 kvm vid Stureplan

Ska etablera två restauranger och vinbar där konkurrenten gick bet.

Krönika

Dags för en ny stadsbyggnadsmodell

”Svensk stadsbyggnad står inför ett vägskäl.”

Castellum hyr ut i Bromma

Summerar uthyrningar om 3.800 kvm.

Hydda förvärvar Accessy

Konsolidering i proptech-området när Acccessy, som grundats av bland andra Vasakronan, Castellum och Fabege, förvärvas av Hydda.

Som väntat – räntan lämnas oförändrad

Efter sex sänkningar på raken – inga nya i sikte.

Tillbaka till förstasidan