Dyraste topplägenheten i Karlatornet såld

Dryga 66 miljoner blev prislappen på den största lägenheten i sydväst högst upp Sernekes/NREP:s skrapa Karlatornet i Göteborg. Bostaden på 370 kvadratmeter sträcker sig över fyra våningar.

Annons

I lägenheten kan man njuta av utsikten från ca 240 meters höjd i en bostad med två privata takterrasser på totalt 115 kvm, utomhuspool, internhiss, vinterträdgård och privat garage i garaget.

Bostäderna som är belägna på Karlatornets fyra översta våningsplan upplåts med äganderätt. Det blir som att äga en villa, uppe i luften. Istället för att betala en månadsavgift till en bostadsrättsförening ingår bostaden i en samfällighet, vilket innebär en betydligt lägre månadskostnad.

– Det är kanske svårt att riktigt förstå för en utomstående, men det här är bostäder som knappt har sin motsvarighet i New York, Hongkong eller Tokyo. Det här är design på högsta nivå; fönster från golv till tak, egen pool på taket och privata takterrasser. Du svävar bokstavligt talat i himlen. Vare sig du köper en etta på 36 kvm eller en ”sky-villa” på 370 kvm kommer du att tappa hakan varje gång du kommer hem. Att få vara mäklaren som får sälja ren lycka, det är verkligen en ära, säger Niklas Berntzon, fastighetsmäklare på Eklund Stockholm New York.

Intresset för Karlatornet har varit stort redan från försäljningsstarten i juni 2016 och cirka 80 procent av lägenheterna är nu sålda. Karlatornet kommer med sina 245 meter och 73 våningar att bli Nordens högsta byggnad. I boendet ingår bland annat tillgång till service och faciliteter i det intilliggande hotellet, där Petter Stordalens koncern Nordic Choice i höstas tecknade hyresavtal på. Något som verkar locka många.

– Tack vare den stora spridningen på storlekar och prisnivåer har människor i olika åldrar och med olika bakgrund kunnat hitta sitt drömboende i Karlatornet. Majoriteten av de som köpt bor i eller omkring Göteborg och gillar hela konceptet med Karlatornet och Karlastaden. Denna typ av boende saknas i Göteborg och det är tydligt att det finns en efterfrågan, säger Andreas Lindelöf, tf. VD på Karlastaden Utveckling AB.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Säljer till överraskande köpare på Stora Essingen

Avyttrar del av portföljen som förvärvades av Lärarförbundet 2019.

Bästa rådgivarna 2025 – i varje segment

CBRE vinner två klasser och C&W, Catella, JLL samt Colliers en vardera.

Hyr ut 7.400 kvm till polisen

Gör stor uthyrning. Tidigare butikslokal omvandlas.

Blir ny transaktionschef hos Svefa

Gör ytterligare en förstärkning inom transaktionsteamet.

Catena tar in 2,8 miljarder – redo för köpet om 9 miljarder

Har goda försvärvsmöjligheter även efter det planerade rekordköpet.

Smäll för Pandox: Stor kedja i rekonstruktion

9 hotellfastigheter med totalt 1.859 rum berörs. Pandox ledning ser lugnt på situationen.

Slussgården, Snäckan 8, tegelbacken. Konferens

Klart: Blir operatör för Slussgårdens stora i city

✓En av citys största konferensanläggningar. ✓Nära 5.000 kvm. ✓150-årigt familjeföretag blir operatör.

Klart: Koras som bästa rådgivare

Ny etta i toppen. 15 transaktionsexperter rangordnas utifrån genomförda säljuppdrag. Se även flera olika listor.

Söker 6.000 kvm lokaler i centrala Stockholm

Sökområdet är CBD eller strax utanför.

Duo i offensiv inom lättindustri – vill dubbla

Slutförde tillsammans en första transaktion i oktober. Initialt mål är att dubbla portföljstorleken.

Einar Mattsson Humlegården, Ribosomen, Hagastaden

Duo ska utveckla kvarter i Hagastaden

Omfattar cirka 7.500 kvm kontor, cirka 900 kvm lokaler och cirka 6.500 kvm bostäder.

Fastigheten Härolden 44 även kallad Fleming 7.

KLP halverar vakansen i Fleming 7

Köpte fastigheten i somras för 1,5 miljarder.

Tummen upp för Fabeges nya kontorshus

Möjlighet att påbörja kontorsprojekt inom tullarna. Krympt något i storket.

Så splittras ägande för över 100 miljarder

FV går igenom tillgångarna. Plötsligt ojämlikt ägande. ✓ Konkurrerar med sig själv. ✓ Flera smått dolda innehav.

Tillbaka till förstasidan