Illustration: Fojab.

Skanska och Heidelberg i jv för att utveckla Lövholmen

Skanska och Heidelberg Materials bildar ett joint venture-bolag för att gemensamt utveckla Lövholmen i Stockholm. Det nya bolaget ägs till 50 procent av respektive part. Syftet är att skapa en levande stadsdel, belägen mellan Gröndal och Liljeholmshamnen, med bostäder, förskolor, kommersiella lokaler, parker och kajer, samtidigt som området öppnas upp och blir mer tillgängligt för invånarna.

Annons

Genom att samla kompetenser och resurser i ett gemensamt bolag skapas bättre förutsättningar att ta ett helhetsgrepp om området och att, tillsammans med övriga aktörer, forma en ny attraktiv del av staden.

Lövholmen har en lång industrihistoria som präglat platsens identitet sedan början av 1900-talet. Nu tas nästa steg i utvecklingen, där historiska byggnader vävs samman med modern arkitektur och ett tydligt hållbarhetsperspektiv, där bland annat Heidelberg Materials produkt evoZero – världens första cement med koldioxidinfångning och nära noll koldioxidutsläpp – kommer att användas i all betong i projektet.

– Lövholmen är en viktig satsning som stärker både vår bostadsaffär och vår roll som samhällsutvecklare. Tillsammans med Heidelberg Materials vill vi skapa en stadsdel där människor trivs och känner sig hemma, och samtidigt ge Stockholm en ny, öppen del av staden, säger Joakim Åkesson, vice vd och ansvarig för den projektutvecklande verksamheten i Skanska Sverige AB.

Lövholmen

Bildandet av det gemensamma bolaget markerar ett viktigt steg i det fortsatta arbetet och skapar tydliga förutsättningar för en samordnad och hållbar utveckling av Lövholmen.

– Vi ser fram emot att, tillsammans med Skanska, ta nästa steg i utvecklingen av Lövholmen. Med vår långa erfarenhet i området och expertis inom byggmaterial med lägre klimatpåverkan kan vi bidra till en stadsdel som både värnar historien och tar tydliga steg mot ett mer hållbart byggande. Skanskas gedigna kunnande inom stadsutveckling och genomförande gör dem till en idealisk partner för detta långsiktiga projekt, säger Magnus Ohlsson, vd Heidelberg Materials Cement Sverige.

Arbetet med planering och utveckling fortsätter under de kommande åren. Många viktiga delar, såsom antagande av ny detaljplan i Lövholmen och omlokalisering av Heidelberg Materials verksamhet till Energihamnen i Värtan, återstår innan byggstart och inflyttning kan ske. Bildandet av det gemensamma bolaget är en central milstolpe på vägen mot att skapa en ny stadsdel i ett av Stockholms mest spännande lägen.

Nyligen tecknade JM avtal med Wallenstam om försäljning av 150 bostadsbyggrätter på Lövholmen. Byggrätterna som avyttras utgör hälften av fastigheten Stockholm Färgeriet 4, vars detaljplan väntas medge utveckling av cirka 300 bostäder. JM behåller dock byggrätter i Lövholmen för framtida utveckling.

Illustration: Fojab.

Förslaget till ny detaljplan innebär att området omvandlas från industriområde till en blandad stadsdel med omkring 1 800 bostäder och lokaler för service, kontor, kultur och förskolor. Byggnaderna som ska byggas placeras i åtta kvarter där byggnaderna får 5–6 våningar plus 1–2 indragna takvåningar. Några byggnader blir högre med 12–24 våningar. På Cementas tomt planeras för ett kvarter med två högre byggnader med 14–17 våningar.

Inblandade markägare är, förutom Skanska och Heidelberg, även Nordr, Lindéngruppen AB, Wallenstam och JM.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Gula linjen överklagas

Överklagar Gula linjen: ”Skador på fastigheten”

Fastighetsägare undrar över oklar ansvarsbild.

Alecta sålt 36 av 39 i dolt projekt vid Fridhemsplan

Högsta priset avser en 174 kvadratmeter stor takvåning högst upp.

Lämnar vd-rollen efter 12 år

”Dags för mig att ta nästa steg i livet.”

Porträttbild på Mark Isitt

4 tips från Mark Isitt – så blir Stockholm en bättre stad

Gör livet bättre för invånarna – så kommer investerarna.

Succé för Spring För Livet – snart fullt

Läs om vilka 10 bolag som har flest anmälda till branschens stora välgörenhetslopp.

Öppnar butik i lyxläge på Birger Jarlsgatan

Tar över Zadig & Voltaire tidigare lokal.

Hon tar över som chef för White Stockholm

Har varit i bolaget i 20 år.

Omhäktningsförhandling för fastighets-vd:n

FV berättar om det senaste.

SCB: Så många blir barn och äldre kommande 10 åren

Ny statistik från SCB stökar till det för många fastighetsägares strategi.

Krisande Point säljer två fastigheter för 300 mkr

Avyttrar två fastigheter där bolaget haft stora planer. FV berättar om köparen.

Krönika

När människor möts växer företag

Arbete är i grunden ett socialt fenomen – och coworking skapar sociala sammanhang. Utan engagerad personal händer ingenting.

Hagabacken nära att nå 5 mdr

Hagabacken har köpt för 420 miljoner kronor under första kvartalet.

Tillbaka till förstasidan