Dunkin´ Donuts letar lokaler för 50 enheter

Annons

Söker 10–300 kvm – Koppling till ÖoB. Dunkin’ Donuts planerar att inom fem år ha etablerat upp till 50 enheter runtom i Sverige. Inledningsvis vill kedjan öppna 10–15 enheter i Stockholmsområdet. Den första ska, enligt planen, öppna i centrala Stockholm i höst. Samtal sker med en handfull fastighetsägare.

– Vi söker lokaler från 10 kvm upp till 300 kvm, men genomsnittslokalen kommer nog vara 70–80 kvm, säger Tommy Svensson, VD vid Coffee & Brands Sweden AB som tecknat avtal om franchiserättigheterna för Sverige.

I ett första steg söker bolaget lokaler i Stockholm och geografiskt handlar det om CBD, på malmarna och i ledande externa köpcentrumen. Därefter, efter två år, är det aktuellt med till exempel Göteborg, Malmö, Uppsala, Örebro, Linköping och Norrköping.

– Men skulle vi få ett erbjudande om kanonlokaler i Göteborg tidigare så är vi förstås intresserade, säger Tommy Svensson till Fastighetsvärlden.

Coffee & Brands Sweden AB ägs av Oskar Svensson, Johan Sjöhagra och Tommy Svensson. Bröderna Svensson ingår i ägarfamiljen till Runsvensgruppen, som i sin tur äger ÖoB, och Johan Sjöhagra är nyligen utsedd till VD på ÖoB.

Dunkin’ Donuts har restauranger i 39 länder runt om i världen. Kedjan är även på väg in i Danmark. Bolaget har även lämnat ungefär 10 länder sedan starten 1948 då den första restaurangen öppnade i Massachusetts i USA. Under de två första åren hette kedjan Open Kettle.

Fastighetsvärlden Idag         2014-05-16

Missa inte! Fastighetsdagen Öresund

Den 22 oktober är det dags för Fastighetsvärldens heldagsseminarium Fastighetsdagen Öresund. Seminariet äger rum på Scandic Triangeln, Malmö.

Se fullständigt program och möjlighet till anmälan här.

Missa inte! Köpcentrum & Butiker 2025

Den 10 september är det dags för Fastighetsvärldens heldagsseminarium Köpcentrum & Butiker 2025. Seminariet äger rum på Nalen, Stockholm.

Se fullständigt program och möjlighet till anmälan här.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

KLP köper för 1,5 mdr på Kungsholmen

Barings säljer stor kontorsfastighet  på nivån 150.000 kronor per kvm.

Logistea i SLB-affär för 226 miljoner

Med den nya affären har bolaget förvärvat för 2 mdr det senaste halvåret.

Intea i storaffär för 1,4 miljarder

Inteas expansion går nu snabbt. En rad nya projekt har radats upp det senaste halvåret och nu förvärvas säkerhetsfastigheter av ett statligt bolag.

Söker nytt HK om 3.500 kvm – bantar 1.000 kvm

Kan lämna lokaler nära Sergels torg och Hötorget. FV berättar om planerna.

Höga spelet i city – nytt kontrakt om 7.000 kvm

Förlängt stort hyresavtal för butikslokal mitt i Stockholm.

Blackrock förvärvar 35.000 kvm paketbyggnad

”Gör det till den terminal med högst kapacitet i Sverige”.

Utökar och stannar hos Corem i Kista

Utökar med 80 procent. Ytterligare en postiv nyhet för bolaget, efter att Tele2 valt att stanna.

Flera stora flyttar kan vänta i centrala Stockholm

Fyra välkända och omtalade hyresgäster kan flytta ihop. Söker cirka 15.000 kvm. FV berättar om vilka fastighetsägare som berörs.

Säljer för 200 mkr i Göteborg

Transaktion nära centralstationen. Följer upp tidigare miljardförvärv.

Lägre hyresintäkter för Vasakronan

Dubbelt så hög vakans i Stockholm idag jämfört med för fem år sedan.

”Coworkingmodeller ersätts med managed offices”

Ny europeisk rapport från Colliers berättar om förändringar på kontorsmarknaden.

Förvärvar Alectas andel i Ancore – affär på 8 mdr

FV berättar om alla fastigheter som ingår i affären. En har plockats bort.

Konkurstakten bromsar in – vakanser kan bli nästa smäll

Fastighetsägare bör hålla ett extra öga på hyresgäster från en handfull branscher. Ebie lyfter varningsflagg.

Tillbaka till förstasidan