Går ”all in” i Uppsala: Vill satsa 6–7 miljarder

Annons

Dombron skruvar upp investeringstakten – Vill nå 25 mdr på fem år. Dombron, som ägs av Fjärde AP-fonden och AMF Fastigheter, planerar för ett fastighetsbestånd värt 25 miljarder kronor inom fem år, vilket är en ökning med 5 miljarder jämfört med målet nyligen. Beståndet är nu värt en tredjedel (8,4 mdr, inklusive halva Studentstaden) och en stor andel av fastigheterna finns i Uppsala. Bolaget kommer att förbli en tung investerare i universitetsstaden.

Utöver drygt en miljard i upprustningspeng för det förvärvade beståndet så planerar bolaget att bygga 3.000 bostäder i områdena Gränby och Kvarngärdet. Dombrons vice VD Ilija Batljan berättar att det rör sig om en satsning värd 5–6 miljarder fram till år 2020. Byggrätter kommer bland annat från den senaste affären med Uppsalahem.

– Vi gillar Uppsala och detta är en fantastisk möjlighet för oss. Vi har ett framgångsrikt koncept som många kommuner uppskattar och det vill vi dra nytta av i tillväxtkommuner, säger Batljan till Fastighetsvärlden

Han berättar att bolaget har stora planer även i Västerås och några kommuner i Stockholmsområdet. Även Malmö och Göteborg finns högt på bolagets agenda. Merparten av landets regionstäder är av intresse samt några andra orter.

– Vi räknar med att presentera ytterligare någon affär innan sommaren och någon affär direkt efter.

Han konstaterar att Dombron kommer att presentera ytterligare investeringar där bolaget kommer att bygga bostäder eller samhällsbostäder, liknande som i Uppsala.

– Många kommuner gillar oss som motpart eftersom vi är en väldigt långsiktig ägare. Våra ägare räknar med minst 20–30 år.

I Fastighetsvärlden nummer 3/2011 finns en stor artikel som beskriver hur ett 20-tal kommuner ser på eventuella försäljningar under den aktuella mandatperioden. Flera ledande politiker uttrycker där även hur man vid kommande försäljningar noga kommer att granska eventuella köpares långsiktighet. Flera uppger hur de känner sig besvikna efter att bostäder hamnat ”oseriösa” händer, i flera fall hos danska och norska ägare. Flera konstaterar även att det absolut inte kommer att vara självklart att den som lämnar det högsta budet även kommer att bli den som får köpa.

Fastighetsvärlden Idag            2011-05-26

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Nedräkning inför späckad Almedalsvecka

Med den trevligaste trädgården under Almedalsveckan bjuder Fastighetsvärlden in till hela 28 olika programpunkter under tisdag och onsdag.

AMF Fastigheter hyr ut 3.000 kvm i Moodkvarteret

Tecknat tre hyresavtal för kontorslokaler.

Fortsätter expandera – nytt stort förvärv i Newcastle

Grundare av Ailon gör ytterligare förvärv.

C&W hoppas på jackpot i city

”Det ska bli spännande att se vem som drar det längsta strået”.

Global betaljätte öppnar Nordenkontor i NK-huset

Hyr hela 2.800 kvm.

Satsar på hotell vid Östermalmstorg

”Platsen är perfekt för ett mindre boutique-hotell.”

”Måste kavla upp ärmarna och bli relevanta”

Tre experter om att åter fylla kontoren.

Domkyrka säljer mark för bostadsutveckling

Första markförsäljningen av tretton.

Öppnar första butiken inom tullarna

Ännu en friluftsvarumärke till anrik Stockholmsgata.

Obos, Örgryte

Obos köper pausat bostadsprojekt

Omfattar 93 bostäder i attraktivt område.

Ica öppnar 1.600 kvm butik i Nordstan

Etablerar sig över två plan vid Västlänkens kommande uppgång.

Lista: Allt hetare kring logistik – trots oroande höga vakanser

Vakansutvecklingen för 28 delmarknader inom det heta logistiksegmentet. Se lista.

Vill se omsättningsbaserad hyra inom coworking

Duo inom segmentet om de tuffa tiderna. Har tillsammans 80.000 kvm.

Tillbaka till förstasidan