Hamngatan 15. Foto: Colliers

DNB ändrar i planen för 8 300 kvm vid Norrmalmstorg

För två år sedan tecknade Humlegården och DNB ett av det årets största hyresavtal, om 8 300 kvm lokaler vid Norrmalmstorg. Nu har DNB ändrat sin plan – och tänker inte flytta in, kan FV berätta. DNB har nu gett Colliers i uppdrag att hitta en ny hyresgäst där. DNB, som under fjolåret köpte Carnegie, söker istället större lokaler.

Annons

För Humlegården betyder beslutet egentligen ingenting. Det signerade hyresavtalet gäller. För DNB gäller det att hitta en ny hyresgäst som kan ta den aktuella och stora lokalytan till bra hyresnivåer – för att slippa betala dubbla hyror.

Under 2026 färdigställs den sista etappen av totalrenoveringen av fastigheten vid Norrmalmstorg. Fastigheten erbjuder därmed toppmoderna kontorslokaler som harmoniskt förenar dagens höga krav på funktionalitet och komfort med den historiska arkitekturen från 1881.

Uppdraget omfattar kontorsytor fördelade över flera våningsplan med kapacitet för cirka 500 arbetsplatser.

– Som en del av förvärvet av Carnegie har vi vuxit ur lokalerna och därför hyr vi nu ut Hamngatan 15. Det är ett fantastiskt hus med välplanerade kontorsytor som vi är övertygade om kommer bidra till en uppskattad arbetsmiljö för ny hyresgäst, säger Nathalie Green, Head of Commercial Operations på DNB.

– Vi är mycket glada över förtroendet att få detta uppdrag från DNB. Möjligheter av den här storleken är mycket sällsynta i Stockholm CBD. För företag som söker ett större sammanhängande huvudkontor finns det få jämförbara alternativ på marknaden idag. Hamngatan 15 kombinerar ett av Sveriges starkaste affärslägen med moderna och flexibla lokaler vilket gör fastigheten till en unik möjlighet för en större hyresgäst att etablera sig på en av Stockholms mest prestigefyllda adresser, säger Jessica Gräsberg, Head of Leasing på Colliers i Sverige.

FV saknar kännedom om hur stora lokaler DNB söker för att kunna flytta ihop med Carnegie.

Carnegie är stor hyresgäst hos Fabege på Regeringsgatan 56, fastigheten Bocken 46. 2007 skrev FV att Carnegie och Max Matthiessen hyrde 13 500 kvm där. Enligt uppgift till FV är Carnegies förhyrning där nu runt 10 000 kvm.

Så DNB och Carnegie tillsammans kan sannolikt resultera i en av de största uthyrningarna i Stockholms CBD på länge, om det är det geografiska sökområdet.

DNB:s svenska huvudkontor finns idag på Regeringsgatan 59 (fastigheten Grävlingen 12/Citycronan) som ägs av AMF Fastigheter.

Att hyresgäster inte tillträder signerade kontorslokaler av olika skäl händer, de senaste åren finns det exempel på det inom tullarna i Stockholm när det gäller Academedia, Kry.se och Klara. Men i många fall har ändå delar av ytorna tillträtts. 8 300 kvm vid Norrmalmstorg har ett hyresvärde som få andra liknande situationer kan matcha.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Klövern köper på västra Kungsholmen

Gör affär inom tullarna i Stockholm.

Sveafastigheter säljer till Acer för 727 mkr

Transaktion med fastigheter i Spånga och Nacka.

Finska kedjan växer med 5 000 kvm stor butik

Har stora planer för en expansion i Sverige.

Unik lista: Följ vakanserna för de stora kontorsbolagen

Kontorstunga bolag i storstäderna sticker ut – påverkar hyresnivåerna.

Gästkrönika

Rabatt på ruccola i storpack?

Vad sades egentligen mellan raderna i Båstad? Här är de viktigaste spaningarna om börsen, fastigheterna, affärerna – och egona. Läs Anders Elvinssons krönika!

Drangel spanar in i framtiden efter Ramsbury

Stor intervju Lars Drangel om tiden på Ramsbury Namnet Zappa. Stor konkurs blev jätteprojekt. Åhlénshuset i city kunde blivit Ikea. Jaguaren som imponerar.

Vakansen fortsatt svagt uppåt för Vasakronan

Ytterligare ett avtal förlängt med Ericsson i Kista, ett annat uppsagt. Nästan fullt uthyrt i de fyra Hötorgshusen.

Mardrömsbilden – men ledande experter lugnar

Experter berättar om orsaken och hur det stora projektet på Manhattan ska kunna slutföras.

Hermansson köper 300 bostäder

Endast två bud inkom på beståndet. Priset hålls hemligt.

Sagax köper för 2 mdr

Rullar in 48 fastigheter i beståndet. Fullt uthyrt.

Stort fängelse nästan dubbleras

Hundratals platser tillkommer som ett led i Kriminalvårdens omfattande utbyggnad.

Trio klurar på tusen bostäder – och kan rädda Jernhusen

Skanska, Vasakronan och Fabege lanserar stor projektidé på gränsen mellan Solna och Stockholm

Miljardprojekt på Manhattan stoppat efter raslarm

New Yorks största bostadiseringsprojekt. Bärande stålpelare på våning 21 har deformerats.

Dubiös historik drabbar börsbolaget

Staten kräver tillbaka lämnat stöd om 81 mkr. Inte första gången återkrav ställs.

Tillbaka till förstasidan