Peter Andersson lämnar Norrvidden

Namnet på 11-miljardersbolaget: Diös. Diös har per den 30 december tillträtt de 254 fastigheter belägna i 15 kommuner i norra Sverige som ingick i förvärvet av Norrvidden. Bolaget kommer att drivas vidare under varumärket Diös och huvudkontorets placeringsort är fortsatt Östersund. Efter sammanslagning består bolaget av totalt 384 fastigheter med en uthyrbar area om ca 1.500.000 kvm och ett marknadsvärde om ca 11,1 Mdr.

I samband med tillträdet avslutar Norrviddens VD Peter Andersson sitt uppdrag.

– På uppdrag från styrelsen och nuvarande ägaren av Norrvidden, har vi nu genomfört Sveriges största fastighetsaffär 2011, säger Peter Andersson. Det känns mycket bra för mig att lämna över en stabil verksamhet med starka hyresgäster och kompetent personal till ett Diös som vill vidareutveckla sin verksamhet i norra Sverige.

– Det är oerhört glädjande att få avsluta ett innehållsrikt år på bästa tänkbara sätt, kommenterar Diös VD, Christer Sundin affären. Med förvärvet av Norrvidden skapar vi ett större, effektivare och starkare Diös. Direkt efter helgerna går arbetet igång med att samordna de båda bolagen, ett arbete som beräknas pågå i stort sett hela år 2012, avslutar Christer Sundin.

Fastighetsvärlden Idag 2012-01-02

Fler Nyheter från förstasidan

Final: Fem kan vinna Årets lokalkonsult 2023

Fem nominerade. Läs även om vinnarna sedan starten.

Kommun köper av SBB

FV summerar affärer för 1,4 miljarder kronor.

Läs utdrag ur boken ”Erik Paulsson – Superentreprenören”

FV publicerar utdrag som berättar om Erik Paulssons fantastiska resa. Läs även om ett flertal branschprofiler som berättar om sina möten med Paulsson.

Köper för miljard av Ica

Bolagets största transaktion hittills.

Bantar HK med 30 procent i centrala Stockholm

Letat lämpliga lokaler sedan början av 2023. Stannar inom fastigheten.

Juryns val: Gör bäst affärer – fem nominerade

Meriterad jury nominerar Årets transaktionskonsult. Läs även om vinnarna sedan starten.

Erik Skalin lämnar JLL

Jobbat med uthyrning i 20 år.

Gorosch till Catella

Blir ny vd för Corporate Finance Sverige.

Chocksänkning av räntan kan vänta under 2024

Enligt prissättningen på räntemarknaden väntas en chocksänkning av styrräntan 2024 och Europeiska centralbanken väntas ta täten.

Joachim Kuylenstierna lämnar vd-jobbet

Efter granskning: Inga oegentligheter i Fastator. ”För bolagets bästa avgår jag.”

Vann budkamp om hett hotell – premiärköp i Sverige

Rekordstort intresse för fastighet i centrala Stockholm.

Niam slår till med miljardköp i centrala Stockholm

Förvärvar kontorsfastighet. Chockbesked för säljaren.

Nrep anställer sex nya medarbetare

Rekryterat från bland andra Vasakronan, Heimstaden och Unibail Rodamco Westfield.

Förvärvar mitt på Södermalm

Del av rekordaffär som skakade om branschen.

Tillbaka till förstasidan