Diös förvärvar tre fastigheter i centrala Skellefteå, som innehåller bostäder och kommersiella lokaler samt färdiga byggrätter för bland annat bostäder. Säljare är Cleverboi AB. Det underliggande fastighetsvärdet uppgår till totalt 118 mkr.
Förvärvet är del av bolagets strategiska plan om att stärka sin närvaro i staden.
Tillträde sker den 1 april 2022.
De förvärvade fastigheterna ligger centralt och består främst av bostäder med kompletterande kommersiella lokaler. Största kommersiella hyresgäst är Nordsjö Färgcity. Den totala uthyrningsbara ytan motsvarar ca 5 500 kvadratmeter och har ett hyresvärde på ca 7 miljoner kronor. Fastigheterna är fullt uthyrda. Transaktionen sker i bolagsform och kommer att redovisas under andra kvartalet 2022. Säljare är Cleverboi AB.
– Genom detta förvärv av fastigheter i rätt lägen med stor potential, både stärker vi vår närvaro ytterligare i Skellefteå och skapar fler affärsmöjligheter. Den ökade efterfrågan av både bostäder och lokaler för kommersiella verksamheter ger goda förutsättningar för ökad tillväxt för oss och för Skellefteå, säger Annie Franzon, transaktionschef, Diös.
– Det känns mycket bra att sälja till Diös. De har planer för fortsatt utveckling av såväl fastigheterna som de aktuella kvarteren, säger Anders Boström, Cleverboi AB.