De stora fastighetsbolagen är vinnare på börsen

Men på First North överväger de negativa siffrorna. Ingen har väl missat att de noterade bostadsutvecklingsbolagen har haft skarp negativ kursutveckling under 2017. Men lyfter man blicken så finns det andra fastighetsbolag som haft en riktigt positiv utveckling under året. Det visar Pangeas senaste rapport, Pangea Listed Overview, om noterade fastighetsbolag.

På de nordiska huvudlistorna har fastighetsbolagen gått + 9 % i år samtidigt som utvecklingen för fastighetsbolagen på First North har varit –19%.

De bolag som gått bäst på First North är de så kallade SPV-bolagen, i flera fall så kallade enfastighetsbolag, de har ökat med 5% under året.

– SPV-bolagen kan liknas vid högriskobligationer med liten uppsida men löpande utdelningar omkring 6-9 % per år, vilket är konkurrenskraftigt i dagens lågräntemiljö, säger André Lundberg, projektledare och partner på Pangea Property Partners.

De bästa fastighetsaktierna på huvudlistorna är så här långt Corem med +37%, Entra (Norge) med +34% och Hemfosa med +26%.

På First North ligger Torslanda med +15%, Solnaberg med +13% och Saltängen med +7% i topp.

På huvudlistorna ingår 29 bolag i undersökningen och de har tillsammans ett börsvärde om 43 miljarder euro och på First North ingår 23 bolag med ett totalt börsvärde om 2,1 miljarder euro.

Fastigheter har varit en av de bästa sektorerna på Stockholmsbörsen under 2000-talet, konstaterar Pangea, och börskurserna har ökat med 12 procent i genomsnitt per år. Till det skall läggas en stabil utdelningsnivå på 3-4 procent för de flesta bolagen under de senaste åren.

– Uppgången beror bland annat på fortsatt goda finansieringsmöjligheter för de större fastighetsbolagen, framförallt genom obligationsmarknaden, och stark hyrestillväxt i våra storstäder, fortsätter Mikael Söderlundh, analyschef och partner på Pangea Property Partners.

Fler Nyheter från förstasidan

Logistea närmare drömprojekt om 380.000 kvm

Niklas Zuckerman: ”Samverkan har skett i god anda och tempo”.

”Ett gift med ett fult tryne”

Bostadsministern kommenterar situationen för FV.

Stort projekt mitt på Kungsholmen

Aktuellt med hotell och takbar.

Klart: Köper unika Kurön

Fem ö-fastigheter i Mälaren har fått en ny ägare.

Bilder: Rekordpris på nya lägenheter på Sandhamn

Läs om det nya projektet bredvid Seglarhotellet.

Försäljning i city avbruten

Buden nådde inte upp till prisförväntningarna.

Bilder: Klart för bygge i nationalstadsparken

Investering i hotell- och konferensanläggning. Se hur den välkända anläggningen kommer att utvecklas.

Randstad flyttar till Fabege

En av årets större uthyrningar.

Rullande nyemission skulle kunna ge 2,5 miljarder

SBB lägger fram förslaget med nya aktier som alternativ till kontanter.

Två nya till Sergelgatan

En snabbväxande öppnar mitt i Stockholm och en klädkedja byter läge.

Redo miljardköpa logistik och bostäder

Investeringschefen berättar vad bolaget vill förvärva. Sett prisskifte i marknaden.

The Works intar 2.500 kvm hos Hufvudstaden

Hyr 2.500 kvm högt upp i kommande projektfastighet.

Hyr hela 4.700 kvm för globalt huvudkontor

Lämnar OMX-huset som ägs av Fastpartner.

Ännu en nyemission – Nivika fyller på

Befintliga ägare späds ut med 25 procent när bolaget tar in 750 mkr via en riktad nyemission.

Tillbaka till förstasidan