Daniella Waldfogel.

Daniella Waldfogel ny vd för Stockholms Handelskammare

Stockholms Handelskammares styrelse har beslutat att utse Daniella Waldfogel till ny vd. Waldfogel efterträder Andreas Hatzigeorgiou som i april meddelade att han lämnar Stockholms Handelskammare efter drygt nio år.

Annons

Daniella Waldfogel har arbetat på handelskammaren i tio år och är sedan två år tillbaka vice vd. Hon har också haft rollen som näringspolitisk chef på handelskammaren med ansvar för bland annat analys, opinionsbildning och utveckling av handelskammarens mötesplats, där företrädare för näringslivet möter politiken, civilsamhället, akademin och de kreativa näringarna. Dessförinnan ledde Daniella arbetet med Public Affairs på kommunikationsbyrån JKL och har tidigare arbetat på Europaparlamentet.

– Från styrelsens sida är det en stor glädje att kunna presentera Daniella Waldfogel som ny vd för Stockholms Handelskammare. Hon är på alla sätt lämpad för uppgiften vilket vi kunnat se under hennes tid som vice vd. Det är ett gott betyg för organisationen att vi haft en så stark intern kandidat och från styrelsens sida ser vi verkligen fram emot att arbeta tillsammans med Daniella mot handelskammarens vision att göra Stockholm till Europas bästa huvudstadsregion, säger handelskammarens ordförande Staffan Salén.

– Det känns fantastiskt roligt att få leda en så unik verksamhet som Stockholms Handelskammare och växla upp till nästa steg. Näringslivet är helt centralt för att lösa vår tids stora samhällsproblem. Jag ser verkligen fram emot att vara med och släppa loss kraften i det engagemanget, med fokus på stadens utveckling och Sveriges konkurrenskraft, säger Daniella Waldfogel.

Daniella Waldfogel tillträder rollen som vd den 19 augusti.

Annons

Fler Nyheter från förstasidan

Niam lanserar nytt forum för unga talanger

”Det finns många unga som har fantastiska idéer som av olika anledningar inte når fram.”

Adidas gör comeback mitt i Stockholm

FV avslöjar stor butiksuthyrning i bästa läge i centrala huvudstaden.

Helio, GT30, Afa Fastigheter.

Helios GT30 fyller tio år

”Vi byggde något som inte fanns i Sverige.”

Vill riva Ullevi och bygga på Heden

Om möjlig investering på 1,6–1,8 miljarder kronor oroar.

Wallfast får markanvisning i utvecklingsområde

Utökar i Stockholm.

80-åring vill köpa skandalkåken – stoppas igen

Försäljningen av fastigheten via auktion har nu tillfälligt pausats.

880 nya bostäder i Optimus

Ska formas utifrån områdets industrikaraktär.

Hämtar värden ur det förgångna

FV Fokus Utfrågning av Olof Philipson, vd på Gatun Arkitekter.  Värdet av återbruk.  Inte vara ja-sägare.  AI i arkitekturen.

FV Quiz: USA, fastigheter och VM

Var i USA har Engelbert investerat? Vilket lag sponsras av Lundbergs bolag? Testa dina kunskaper om USA, fastigheter och VM!

Peab köper mark för 280 bostäder

Fortsätter att investera i stort utvecklingsområde.

Flygbild på Slottsstaden i Malmö

EU-krav riskerar stoppa byggen

”Vi har inte riktigt knäckt den frågan hur vi ska hantera det, så att man inte ersätter äpplen med päron”

AL byggstartar 27 000 kvm i Slakthusområdet för 2 mdr

Byggs granne med 3Arena. Stort hyresavtal.

Skanska säljer till Folksam för halv miljard

Projekt med drygt 140 lägenheter byter ägare.

Lista: Så har Folksam köpt för 50 miljarder på tio år

FV listar alla 33 affärer sedan 2015. Läs om fastigheterna och köpeskillingarna.

Tillbaka till förstasidan